Nowy numer 08/2020 Archiwum

KUL uruchomił Uniwersytet Otwarty

Katolicki Uniwersytet Lubelski utworzył Uniwersytet Otwarty, na którym oferuje zajęcia z rozmaitych dziedzin wiedzy przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od wykształcenia. Zapisy już się rozpoczęły; zajęcia są płatne.

"Chcemy dzielić się ze wszystkimi, tym co mamy najlepsze, wiedzą umiejętnościami i wartościami" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej prorektor KUL prof. Ewa Lekka-Kowalik.

Uczelnia przygotowała specjalne pakiety zajęć dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które będą odbywały się w piątki; osobne "pakiety rodzinne", dla dzieci i ich opiekunów - w soboty oraz weekendowe kursy dla osób w wieku ponad 16 lat.

Tematyka zajęć jest różnorodna. Pierwsze wykłady dla uczniów szkół podstawowych będą dotyczyły m.in. świata bakterii, podstaw filozofii, zasad traktowania zwierząt domowych. Gimnazjalistom wykładowcy KUL będą mówić o tym jak funkcjonuje demokracja, jak gospodarować swoim czasem, by osiągnąć sukces, jak planować karierę zawodową. Starsi uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach na temat historii malarstwa francuskiego, kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa, tajemnic Całunu Turyńskiego.

W "pakiecie rodzinnym" KUL proponuje warsztaty rozwijające kreatywność dzieci, a w tym samym czasie, w sali obok, dla ich opiekunów - wykłady o kształtowaniu stosunków rodzinnych i układaniu domowego budżetu. Weekendowe kursy - krótkie i dłuższe - będą dotyczyły głównie języka i kultury różnych krajów, m.in. Ukrainy, Chin, Grecji, Włoch, Hiszpanii, krajów iberoamerykańskich. Będą też kursy przygotowujące uczniów do matury z różnych przedmiotów

Łącznie w tym semestrze uczelnia przygotowała 36 wykładów dla uczniów, 15 wykładów dla rodzin i 40 kursów. "Chcemy w przyszłości rozszerzać ofertę, planujemy m.in. organizację koncertów muzycznych połączonych z prelekcjami oraz spotkania z gośćmi spoza uczelni. Chęć przyjazdu na KUL wyraziło już trzech ambasadorów, którzy gotowi są opowiedzieć o swoich krajach" - powiedziała dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL Anna Tarnowska-Waszak.

Opłaty za zajęcia są zróżnicowane. Na przykład czterogodzinne zajęcia dla szkół kosztują 12 zł, od każdego ucznia, a za "pakiet rodzinny" obejmujący pięć trzygodzinnych wykładów dla dziecka i opiekuna trzeba zapłacić 150 zł. Uczestnicy kursów będą otrzymywali dyplomy poświadczające ich ukończenie.

Na zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, które zaplanowano na 26 października, zapisało się już ponad 150 osób - podał wicedyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL Andrzej Zykubek.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama