Nowy numer 42/2019 Archiwum

Misja czy kontrofensywa

Jeszcze 10 lat temu trudno byłoby sobie wyobrazić konferencję na temat dyskryminacji chrześcijan w Europie.

Dzisiaj takie spotkanie już nie dziwi, więcej – okazuje się bardzo potrzebne. Mogli się o tym przekonać uczestnicy brukselskiej konferencji „Dyskryminacja chrześcijan”. W Europie za przyznawanie się do Chrystusa życia jeszcze się nie traci, ale pracę – owszem (więcej na str. 48–49). W tym kontekście powstaje pytanie, czy Rok Wiary nie jest aby odpowiedzią Kościoła na postępującą laicyzację i rosnącą agresję wobec chrześcijan? No bo skoro z wiarą na Starym Kontynencie dzieje się źle, to chyba należy coś robić. Rok Wiary nie jest jednak rodzajem kontrofensywy Kościoła wobec niekorzystnych zjawisk społecznych czy gospodarczych. Oczywiście Benedykt XVI jak mało kto ogarnia i rozumie krytyczny stan, w jakim znajduje się nasz kontynent. Jeżeli nie kryzys Europy, to co jest pierwszą racją ogłoszenia Roku Wiary? Zupełnie podstawowy i tym samym całkowicie zwyczajny nakaz głoszenia Jezusa – najpierw sobie, potem innym. Nakaz ten jest aktualny niezależnie od takich czy innych zjawisk. Jedno jest pewne: jeżeli dzięki papieskiej inicjatywie chrześcijanie odzyskają misyjny zapał, sami się nawrócą i przyprowadzą do wiary w Jezusa tysiące Europejczyków, nie pozostanie to bez zbawiennego wpływu na ich dusze, ale też na wysokość deficytu budżetowego. Wielokrotnie przekonywałem już w tym miejscu, że na problemy, również bankowe, najlepsze jest chrześcijaństwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • amico
  11.10.2012 19:14
  Księże Redaktorze, jak dyskryminacja? Gdzie? Ale konkretnie! Za komuny była dyskryminacja, obecnie także! Czy to powiedziane nie na wyrost? Czy to tylko nie slogany?
 • uważny
  11.10.2012 20:08
  Księże Marku, również 10 lat temu nikt sobie nie wyobrażał, że Watykan będzie przepraszał za skandale obyczajowe w Kościele i wyleją się wszelkie brudy na świecie i w Polsce. I dlatego chrześcijaństwo, szczegolnie Kościół ma problemy z wiarygodnością, twierdząc, że wiara jest dyskryminowana.
  doceń 10
 • pytanie
  13.10.2012 19:34
  Księże Naczelny! Byłem niedawno we Francji, Włoszech /Watykanie/ Hiszpanii. Była to wycieczka zorganizowana przez jedną z parafii w diecezji łódzkiej. Oczywiście był z nami proboszcz tej parafii. Co widzieliśmy? Potężne kościoły np. Notre Dame w Paryżu czy Sagrada Familia /mogłem żle napisać nazwę/ w Barcelonie a także św. Franciszka w Assyżu. Była niedziela, wszędzie odbywały się nabożeństwa ale ludzi mało. Najwięcej było w Barcelonie a także u św. Marka w Wenecji. Najmniej we Francji. Ano właśnie, Francja nazywana "córą Kościoła" bardzo odeszła od wiary katlickiej. Dlaczego? Dużo ludzi było natomiast w Lourdes ale przeważnie obcokrajowcy. Dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła?
  doceń 4
 • bełchatowianin
  14.10.2012 20:15
  Księże Marku! 21 października będzie w Bełchatowie wielka uroczystość. Patronem Bełchatowa będzie Jan Paweł II. Już jest decyzja w tej sprawie z Watykanu. O godz.12,00 będzie powitanie relikwi Błogoslawionego Papieża a następnie uroczystości z udziałem abpów Jędraszewskiego i Ziółka oraz kapłanów z całego bełchatowskiego dekanatu. Proszę redakcję GN o relacje z tej uroczystości na łamch tygodnika.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji