Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Powagi, nie pieniędzy

Uliczne manifestacje mają najczęściej podłoże ekonomiczne.

Tak obecnie dzieje się w Hiszpanii czy Grecji, gdzie ludzie masowo wychodzą na ulice w proteście przeciwko obniżkom rent i emerytur i podwyżkom różnego rodzaju podatków. Podobnie było z zimowymi protestami w sprawie ACTA. Młodymi kierowało wtedy głównie poczucie zagrożonego własnego interesu. Wydaje się, że ostatni marsz w obronie TV Trwam miał inny charakter. Ludzie zjechali do Warszawy nie przede wszystkim po to, by domagać się obniżenia na powrót wieku emerytalnego czy podwyższenia pensji. Oczywiście wymienione sprawy były gdzieś w tle manifestacji, ale to nie one sprowadziły do stolicy tysiące ludzi. Manifestacja, jedna z największych w ostatnim dwudziestoleciu, była wynikiem fundamentalnej niezgody na brak powagi w traktowaniu spraw państwowych przez obecnie rządzących. Jej uczestnicy nie domagali się pieniędzy, jak w Grecji czy Hiszpanii, ale powagi. Polityka, wbrew temu, co powszechnie się sądzi, może być prowadzona uczciwie. Nie musi być tylko grą brudnych interesów. Istnieje spora szansa, że za parę lat do grona świętych i błogosławionych dołączy Robert Schuman, były premier Francji i jeden z ojców założycieli zjednoczonej Europy. Aż trudno sobie wyobrazić, że pojawi się wtedy możliwość modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego polityka. Być może Schumanowi było łatwiej zdobywać świętość, bo żył w czasach, kiedy nie było jeszcze telewizji, i zamiast biegać po studiach telewizyjnych, miał czas na codzienną Mszę świętą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • No cóż,
  04.10.2012 10:08
  wymiernym efektem tej manifestacji jest nadzór Episkopatu nad TV Trwam i powołanie delegata, który będzie nadzorował emisję treści emitowanych przez to medium. Do całej reszty większość Polaków zdążyła się w ciągu minionych 2 lat już przyzwyczaić. Przybyli, przemaszerowali i wyjechali. Warszawa stoi, jak stała, a rząd nie upadł.

  Co do braku powagi rządzących wobec manifestujących, to wzrok mój przykuł napis: "KGB + PO = zamach. W tym napisie wyrażona jest cała powaga, ale manifestujących do władzy.
  doceń 14
 • piotrp
  05.10.2012 14:43
  do wiadomości Redakcji,

  czy redakcja dobrze sie zastanowiła eliminując z forum moje wpisy, bez wyjaśnienia sprawy forumowiczom, o co prosiłem w liscie do Redaktora Naczelnego. Stworzona została sytuacja, że forumowicze niewiedząc o tym, nadal zwracają sie do mnie, natomiast ja nie mogę im odpowiedzieć. To jest sytuacja, która narusza moje prawo do repliki, zwłaszcza, że niektórzy stawiają mi poważne zarzuty. Chociaz dwa dni temu opublikowano najpierw moje podziękowanie, a na drugi dzień zostało ono zdjęte.

  Proszę zatem, albo cofnnąć zakaz, albo napisać na forum, że z uwagi na moje poglądy, które np. zdaniem redaktora Kucharczaka Franciszka są szkodliwe dla Kościoła i sprzeczne z Ewangelią, redakcja podjęła decyzję o niezamieszczaniu na forum moich wpisów. Co prawda ci, którzy mnie znają, moją rodzinę i moje społeczne zaangażowanie będą tym mocno zdziwieni, ale jakoś to przeżyję.
  pozdrawiam,
  doceń 0
 • oczywista oczywistość
  05.10.2012 20:01
  Z tego co wiem, to nikt o. Rydzykowi nie broni miejsca na multipleksie! Tylko o. Rydzyka tak samo obowiązuje prawo jak każdego innego nadawcę! Czy, wysyłając tłumy do Warszawy chce w ten sposób wymusić obejście prawa? Proste pytanie!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji