Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zabójcze drogi

643 osoby zginęły w prawie 7 tys. wypadków - to bilans tegorocznych wakacji na polskich drogach. Policjanci podkreślają, że mimo to było nieco bezpieczniej niż rok temu. Zatrzymano jednak prawie 36 tys. pijanych kierowców.

"W porównaniu z ubiegłym rokiem tegoroczne wakacje były spokojniejsze, ale też o sześć dni krótsze. W sumie zginęły 643 osoby (rok temu 921), rannych zostało 8813 osób (w poprzednie wakacje prawie 11 tys.), doszło do 6887 wypadków (rok temu 8587)" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Podkreślił, że te liczby są nadal porażające. "Najczęstszymi przyczynami drogowych tragedii są: brawura, nadmierna szybkość, wyprzedzanie np. na trzeciego. Nadal też zbyt wiele osób decyduje się na wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale też życie innych użytkowników dróg i swoich najbliższych" - poniedziałek rzecznik.

W te wakacje policjanci zatrzymali 35 921 pijanych kierowców - o blisko 3,5 tys. mniej niż w trakcie ubiegłorocznych. Biorąc jednak pod uwagę sześciodniową różnicę, liczby te - jak podkreślają policjanci - są porównywalne. Niestety, nadal zdarzają się dni, kiedy funkcjonariusze zatrzymują ok. 500 pijanych kierujących. Z policyjnych danych wynika również, że w większości są to osoby, które mają powyżej 0,5 promila alkoholu, a więc popełniają przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat więzienia.

"Zaczyna się rok szkolny. Pozostaje nam cały czas apelować o rozwagę, ostrożność na drogach. Pogoda się zmienia. Na drogach może być z powodu spadających liści czy deszczu ślisko. Jedźmy wolniej, bezpieczniej i uważajmy na pieszych, w tym na dzieci idące do szkoły" - zaznaczył Sokołowski.

« 1 »

Zobacz także

 • cogito
  03.09.2012 12:24
  Kraj tranzytowy bez dróg - a policja ciągle o "niedostosowaniu prędkości", "brawurze i pijanych kierowcach" -bo tylko głównie tym, stojąc po krzakach,mogą się wykazać. Minister finansów z mandatów założył do tegorocznego budżetu 1 mld 200 mln zł. I głównie po to montuje się dodatkowych 300 fotoradarów. W PL na dziurawych, wąskich i nielicznych drogach trwa wojna i polowanie. Rokrocznie przynosi to około 4 tys. ofiar śmiertelncyh. Ten kraj sam wykończy swych obywateli. Smutne, lecz prawdziwe...
  doceń 1
 • Krzysiek
  03.09.2012 12:38
  <<W te wakacje policjanci zatrzymali 35 921 pijanych kierowców...>>
  Czy to, że zatrzymali 35 921 pijanych kierowców jest jednoznaczne, że odebrali na jakiś czas 35 921 praw jazdy?
  Podawane są statystyki zatrzymanych, a nie są podawane statystyki odebranych praw jazdy kierowców zatrzymanych pod wpływem alkoholu.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama