Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bruksela uznała odpowiedzialność za deportacje Żydów

Bruksela uznała oficjalnie odpowiedzialność tego miasta za deportacje Żydów podczas II wojny światowej. Burmistrz Freddy Thielemans wskazał m.in. na rolę, jaką odegrały sporządzone przez władze miasta listy osób narodowości żydowskiej.

"Bez tego rejestru ani areszty, ani łapanka z września 1942 roku nie miałyby w Brukseli takiego zakresu" - powiedział Thielemans o listach, liczących około 5640 nazwisk.

Żydzi brukselscy, w tym ci którzy padli ofiarą łapanki przeprowadzonej 3 i 4 września 1942 roku, trafiali do przejściowego obozu koncentracyjnego w Mechelen, a stąd do obozów śmierci.

Podczas okupacji przez Niemcy hitlerowskie władze Brukseli przyjęły przepisy wymierzone w Żydów, w tym nakazujące konfiskatę ich mienia czy odsuwające ich od wolnych zawodów - przypomina sobotni dziennik "Le Soir".

Jednocześnie, w 1942 roku burmistrz Jules Coelst odmówił udział policji miejskiej w łapankach oraz rozprowadzania oznak z żółtą gwiazdą, jakie mieli nosić wszyscy Żydzi, począwszy od sześcioletnich dzieci.

9 września przypadnie 70. rocznica deportacji z Mechelen do Auschwitz.

W niedzielnej uroczystości w brukselskim ratuszu uczestniczyła wicepremier Belgii Joelle Milquet oraz ambasador Izraela w Belgii.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama