Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Adidas już w kajdankach

Policjanci z CBŚ zatrzymali Rafała Ł. pseud. Adidas, jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców i członka jednego z nagroźniejszych gangów - grupy Rympałka. Mężczyzna ukrywał się od siedmiu lat; "wpadł" w Bydgoszczy.

"W 2005 r. za Rafałem Ł. warszawski sąd okręgowy rozesłał list gończy. Rozpoczęto też procedurę związaną z poszukiwaniami międzynarodowymi. Mężczyzna nie zgłosił się wówczas do odbycia kary" - powiedział w niedzielę PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Ucieczki i poszukiwania "Adidasa" zaczęły się jednak już kilka lat wcześniej. Został zatrzymany m.in. w Nowej Zelandii za przemyt narkotyków. W 2001 roku - gdy zwolniono go za poręczeniem, zerwał bransoletkę monitoringu i uciekł do Stanów Zjednoczonych. Tam też go zatrzymano a władze zarówno Nowej Zelandii jak i Polski wystąpiły o jego ekstradycję. Deportowano go jednak do Nowej Zelandii bo wniosek tego kraju był wcześniejszy. "Skazano go tam na na karę 12 lat więzienia" - dodał Sokołowski.

W 2006 roku "Adidasa" deportowano z Nowej Zelandii do Polski. Do kraju jednak nie dotarł, zdołał uciec z konwoju na lotnisku Heathrow w Londynie. "Od tego czasu był poszukiwany, a w sprawę jego zatrzymania włączyli się policjanci z CBŚ" - dodał rzecznik.

To oni ustalili, że Rafał Ł. może ukrywać się w Bydgoszczy. "Zorganizowali zasadzkę, zatrzymali go na parkingu w okolicach miejsca, gdzie mieszkał. Był kompletnie zaskoczony" - zaznaczył Sokołowski. Jak dodał "Adidas" twierdził, że jest kimś innym - posługiwał się dowodem osobistym i prawem jazdy wystawionymi na inne nazwisko.

Rafał Ł. był jednym z członków gangu Marka Cz. pseud. Rympałek (rozbitego pod koniec lat 90.), specjalizującego się m.in. w napadach, handlu narkotykami czy czerpaniem korzyści z prostytucji. Sam "Adidas" miał brać udział w kilku spektakularnych napadach m.in. w kradzieży luksusowego auta z garażu ambasady Brazylii.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama