Nowy numer 41/2019 Archiwum

Owsiak chce zmiany RPD

Szef WOŚP Jerzy Owsiak chce zmiany na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka. Uważa, że Marek Michalak nie broni dzieci, nie podejmuje stanowczych działań, gdy są krzywdzone. Michalak nie komentuje sprawy; RPD chwalą jego społeczni doradcy, z którymi rozmawiała PAP.

"Szanowny Panie Rzeczniku, czy Pan żyje? Czy Pan jest obserwatorem życia, które toczy się w naszym kraju? Czy Pan, z racji swojej funkcji, śledzi sytuacje, które tej funkcji w 100 proc. odpowiadają?" - pyta Owsiak w liście otwartym, który wystosował w poniedziałek do Michalaka.

W opinii Owsiaka RPD nie reaguje wystarczająco stanowczo na sytuacje, w których dzieci są krzywdzone. "Czy z racji Pana urzędu może mi Pan, a także nam, poradzić, w którym momencie powinniśmy reagować na niedolę dzieci? Czy może mi Pan swoim urzędowym statusem dodać wiary w to, że w obronie dzieci należy podnosić głos, im wcześniej, tym lepiej?" - napisał.

"Kiedy nie jest za późno? Kiedy należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było chowane do tapczanu, nie było zasypywane gruzem, nie było topione, czy na końcu nie zostało pozostawione na lotnisku, bo mama z tatą mkną beztrosko na wakacje? Pana stanowisko powinno do takiej reakcji nawoływać i upoważniać, powinno pokazać Pana aktywność, której ja kompletnie nie widzę. Z mojej perspektywy nie staje Pan w żadnej obronie żadnych dzieci" - podkreśla Owsiak.

Zapowiada, że jako członek Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich na najbliższym spotkaniu wniesie propozycję, aby RPO poparł starania o powołanie nowego Rzecznika Praw Dziecka - "osoby znającej prawo, problemy i potrafiącej reagować w sytuacjach, o których ostatnio non stop słyszymy - bijąc na alarm, protestując, dyskutując i zmuszając nas, Polaków, do podejmowania zdecydowanych reakcji".

Michalak nie chciał komentować listu Owsiaka, odnieśli się do niego natomiast społeczni doradcy rzecznika.

"Być może Jurkowi Owsiakowi wydaje się, że bycie RPD polega na rzucaniu wulgaryzmami, ale tak nie jest. To jest widowiskowe, ale nic z tego nie wynika. Walka o prawa dzieci polega na interweniowaniu, gdy dzieje się coś złego, upominaniu się o zmiany prawa, tam, gdzie są potrzebne. I to robi Marek Michalak" - powiedział PAP prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak.

Podkreślił, że Michalak jest pierwszym RPD "z prawdziwego zdarzenia", który wie, na czym polegają prawa dzieci i potrafi się o nie walczyć. W jego opinii powinien pozostać rzecznikiem na kolejną kadencją. "Dla mnie ta wypowiedź to skandal. Może warto, aby Jerzy Owsiak mniej krzyczał, a więcej słuchał i rozmawiał z ludźmi" - powiedział Śpiewak.

Atakiem na Michalaka zdziwiona jest także psycholog Dorota Zawadzka. "Nie mam pewności, czy Jerzy Owsiak wie, czym się zajmuje RPD, jakie ma prawa i obowiązki. I czy wie, jak Marek Michalak się z nich wywiązuje. Wydaje mi się, że Jerzy Owsiak nie wie, o czym mówi" - powiedziała PAP.

Uznała atak Owsiaka za "zupełnie nieuzasadniony" i wyraziła zdziwienie, że ten mając zastrzeżenia do pracy RPD, nie poinformował go o tym w bezpośredniej rozmowie, a zdecydował się wystosować list otwarty. "Inaczej wyobrażam sobie kulturę polityczną" - powiedziała Zawadzka.

Dodała, że zna Michalaka, pracuje z nim i dobrze wie, ile wkłada w pracę wysiłku i zaangażowania. Zwróciła uwagę, że jest człowiekiem spokojnym i wyważonym, któremu nie zależy na autopromocji. "Wielu ludzi nie wie nawet, jak on wygląda, bo nie pcha się na okładki czasopism. Ale wiedzą, że mogą się do niego zwrócić w razie problemów i robią to - dostaje mnóstwo listów, a z roku na rok rośnie liczba spraw, w których interweniuje" - podkreśliła. Dodała, że w ciągu roku, od kiedy została doradczynią RPD, nie słyszała, by Jerzy Owsiak zaproponował mu jakieś wspólne przedsięwzięcie na rzecz dzieci.

« 1 »

Zobacz także

 • Ignas
  23.07.2012 20:54
  Co esbek Owsiak robi ze swoimi czerwonymi popaprańcami gdy konkubinaty biją dzieci, pedały chcą dzieci, dziwki i im podobni to czerwony Owsiak siedzi cicho może chce wspomagać jeszcze bardziej zaraze czerwoną.
  doceń 0
 • Jerzyk
  23.07.2012 21:14
  Owsiak promuje
  - "RÓBTA CO CHCETA"
  - No i robi!
  Jaki jest, każdy widzi.
  doceń 3
 • Rohirrim
  24.07.2012 08:30
  Owsiak jaki jest każdy widzi. Lewicowy guru pompowany przez lewicowe media jako alternatywa (chyba kpina) pomocy innym bez Boga. Obiecuje zbawienie poprzez przyłączenie się do jego orkiestry. Owsiak to taki Rasputin który omotał 3/4 Polaków. Jego obecna akcja stanowi przygotowanie pod kolejną haniebną ustawę ograniczającą prawa rodziny. Stąd atak na RPD. Nie rozumiem tylko oburzenia niektórych katolików postawą Owsiaka w sprawie RPD. Tym bardziej że za chwilę połowa oburzonych wysle swoje dzieci na Woodstock...prosto w ręcę człowieka, który wysmiewa wszystko to co pielęgnujecie w swoich domach
  doceń 0
 • bronię Jurka Owsiaka
  24.07.2012 09:39
  Jurek Owsiak podniósł ważną sprawę. RPD od lat jest, ale jakby go nie było. Nie musi być celebrystą, powinien jednak być aktywny aby wpływać do stan prawny dotyczacy dzieci.
  Zwrócę również uwagę na dwie sprawy.
  - brak jest mechanizmów prawnych w sytucjach, kiedy rodzice są rozwiedzeni, matka zatrzymuje dzieci w/g orzeczenia sądu, zaś ojciec jest traktowany jak maszynka z pieniędzmi. To, że sąd przyznaje kontakty ojca a dziećmi, które są różne, nie oznacza nic. Nikt nie interesuje się jak dzieci te są wychowywane przez matkę, a są przypadki liczne, że matka i jej rodzina nastawiają dzieci przeciw ojcu, z tego wynikaja określone implikacje, że ojciec gdy była cała rodzina był najgorszym jej członkiem. Nastawiane dzieci sa krytyczne wobec ojca aniżeli matki, bardziej zależy im aby dawał, wtedy są skłonne do kontaków. Kłamstwa jakimi są karmione dzieci przez matkę i jej rodzinę sprawiają, że wszelkie problem,y wychowawcze, relacje z ludźmi zwalane są na ojca. Nie ma mechanizmów kontrolnych, z urzędu, jak wyglądają kontakty w jednej i drugiej rodzinie, jak są wypełniane postanowienia sądu. Matka, kiedy stwierdzi, że ma za mało pieniędzy na utrzymanie dzieci, zwraca się do sądu, a ten automatycznie podwyższa alimenty, nie bacząc na warunki egzystencjalne samego ojca, twierdzi bowiem, że ojciec powinien zarabiać tyle aby mu starczyło na na alimenty, zaś jego problemy są nieważne. Tym samym matka jest na pozycji uprzywilejowanej, dzieci są nastawiane negatywnie przeciw ojcu. W tej kwestii RPD niewykazuje żadnej inicjatywy, aby wychowanie dzieci było racjonalne, aby była kontrola zarówno matki jak i ojca.
  - inną sprawą, którą nie zajmuje się RPD jest kwestia molestowania dzieci i młodzieży w relacjach z kapłanami, problem ten jest bardzo zaniedbany. Kiedy udowodni się winę księdza, zostaje on skazany. Jednakże rolą RPD jest monitorowanie sygnałów o nadużyciach obyczajowych księży wobec dzieci, gdy sprawa wychodzi na jaw. Nie ma mechanizmów, że w przypadku podejrzeń o molestowanie, z Urzędu RPD pracownicy powinni być zobligowani do sprawdzania na miejscu tych podejrzeń. W tych problemach instytucja, która ma bronić dziecko ie wykazuje żadnej aktywności. Dlaczego? Pańtwo ma bronić dzieci, ich praw i stabilnego rozwoju psychicznego przez RPD.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL