GN 28/2018 Archiwum

Świętokradcze święcenia

Aktem świętokradztwa nazwał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej święcenia kapłańskie, których udzielił w Chinach bp Paul Lei Shi-yin.

Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Savio Hon Tai Fai przypomniał, że od momentu bezprawnej sakry wspomniany biskup podlega ekskomunice. A zatem ani wierni świeccy, ani tym bardziej osoby duchowne nie powinny uczestniczyć w sakramentach sprawowanych przez tego samozwańczego biskupa – stwierdził przedstawiciel misyjnej kongregacji.

Do święceń kapłańskich doszło 29 czerwca w diecezji Leshan. Wyświęconych zostało czterech neoprezbiterów. Natomiast jeden z diakonów odmówił w takich okolicznościach przyjęcia święceń.

Jak podał watykański hierarcha, który sam pochodzi z Hongkongu, wśród chińskich seminarzystów istnieje silny opór wobec proreżimowego Kościoła patriotycznego. Większość z nich nie chce mieć nic wspólnego z ekskomunikowanymi biskupami. W takiej sytuacji władze kuszą kleryków dobrami materialnymi.

Jak podaje agencja UCAN, każdy z czterech diakonów, którzy zgodzili się przyjąć święcenia z rąk ekskomunikowanego biskupa, otrzymał w darze samochód oraz ok. 23 tys. dolarów w gotówce.

Tymczasem katolicy w Chinach obawiają się kolejnych święceń biskupich bez zgody Papieża. Początkowo miały się one odbyć w ubiegłym tygodniu. Zostały one przesunięte na połowę lipca, najprawdopodobniej z obawy przed protestami katolików w Hongkongu, które mogłyby zakłócić przypadające w tych dniach obchody 15. rocznicy przyłączenia tej dawnej kolonii brytyjskiej do Chin.

« 1 »

Zobacz także

 • AHAWA
  01.07.2012 20:06
  módlmy się za Kościół w Chinach bo ta cała sytuacja powyżej opisana do złudzenia przypomina sprawę Kościoła Polsko-Katolickiego w Polsce w ten sam sposób postępowano za komuny u nas.
 • JotDee
  01.07.2012 22:52
  Nawet nazwa "Kościół patriotyczn" jest rodem z PRL-u (Związek Księży Patriotów)...
  doceń 3
 • Michał
  02.07.2012 19:58
  Podobno święcenia kapłańskie mogą być nieważne (podobnie jak sakrament małżeństwa). Jakiej więc przyczyny dla nieważności potrzeba, jeżeli z artykułu wynika, że w opisanej sytuacji w Chinach są ważne, "tylko" świętokradzkie? Nie rozumiem też co "zrobić" z konsekwencjami nieważnych święceń - np. wierni nie otrzymywali prawdziwych sakramentów. Proszę o odpowiedź!
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama