Nowy numer 30/2021 Archiwum

Apel o pomoc dla Birmy

Birmańska noblistka i opozycjonistka Aung San Suu Kyi zaapelowała w przemówieniu, wygłoszonym w sobotę w Oslo 21 lat po przyznaniu jej Pokojowej Nagrody Nobla za walkę o prawa człowieka i demokrację, o międzynarodową pomoc dla jej kraju.

"Jestem ostrożną optymistką", powiedziała, cytowana przez agencję dpa, Suu Kyi, odnosząc się do perspektywy demokratycznych reform w Birmie.

Jak pisze Reuters, Suu Kyi przypomniała równocześnie, że w birmańskich więzieniach przetrzymywani są nadal więźniowie. "Należy obawiać się, że po wypuszczeniu najbardziej znanej aresztantki, pozostali, nie tak znani więźniowie, zostaną zapomniani" - ostrzegła 66-letnia działaczka.

Podkreśliła, że przyznana jej w 1991 roku nagroda pomogła jej przezwyciężyć poczucie izolacji i umocniła ją w przekonaniu, że świat będzie domagał się demokracji w kontrolowanym wtedy przez wojsko kraju. "W czasie, gdy przebywałam w areszcie domowym, często miałam wrażenie, że przestałam być częścią realnego świata" - wyjaśniła. Informacja o przyznaniu Nagrody Nobla w 1991 roku sprawiła, że "stałam się znów (bytem) realnym" - dodała.

Suu Kyi przybyła do Oslo z Genewy, która była pierwszym przystankiem w jej podróży po Europie. Wykład noblowski wygłosiła 21 lat po przyznaniu jej Pokojowej Nagrody Nobla za walkę w imię praw człowieka i demokracji. Suu Kyi przebywała wtedy w areszcie domowym, zarządzonym przez birmańską juntę wojskową. Nagrodę odebrali członkowie jej rodziny.

Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat. Od czasu wyborów parlamentarnych w kwietniu Suu Kyi może prowadzić bez przeszkód polityczną działalność jako szefowa opozycji.

Suu Kyi odwiedzi następnie Wielką Brytanię, Irlandię i Francję. Jej podróż po Europie potrwa do 30 czerwca.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama