Nowy numer 29/2021 Archiwum

"ND": Proces za "polskie obozy"

Używanie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" poza granicami RP może być karane przez polskie sądy. Pierwszy taki proces ruszy 13 września, pozwany to niemieckie wydawnictwo Axel Springer - donosi "Nasz Dziennik".

Sprawa dotyczy użycia sformułowania "polski obóz koncentracyjny" w jednym z numerów "Die Welt" z 2008 r. Oburzyło to Zbigniewa Osewskiego, który domaga się od Axel Springer zamieszczenia przeprosin w głównych polskich dziennikach i zadośćuczynienia - 500 tys. zł na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Świnoujściu.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie. Pełnomocnik Osewskiego mec. Lech Obara otrzymał już zawiadomienie o rozprawie, która odbędzie się 13 września.

Mec. Obara mówi, że w zeszłym roku na witrynie internetowej "Die Welt" ta sama autorka co poprzednio użyła sformułowania "polski obóz zagłady". "Redaktorzy tego pisma później przepraszają, ale - jak widać - nie wywołuje to głębszych refleksji i żadnej poprawy postępowania. Toteż niewiele to pomaga. Powinniśmy powstać z kolan i nie cieszyć się przeprosinami, ale zwyczajnie występować do sądu" - podkreśla.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama