Msze dla kibiców w pięciu językach

W 10 kościołach w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będą odprawiane podczas Euro 2012 msze dla zagranicznych kibiców. Nabożeństwa odbywać się będą w pięciu językach: angielskim, chorwackim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim.

"Na różnych płaszczyznach odbywają się przygotowania do święta sportu, jakim jest Euro 2012. Ta wielka impreza to także wyzwanie i zadanie na polu ewangelizacyjnym. Do Gdańska, Trójmiasta i na Pomorze przybędą kibice i turyści z różnych stron kraju, Europy i świata. Jako Archidiecezja Gdańska czujemy się współgospodarzami piłkarskiego święta" - poinformował dyrektor wydziału duszpasterskiego gdańskiej kurii, ks. Andrzej Pradela.

Msze św. w języku angielskim odprawiane będą w Bazylice Mariackiej (10 i 17 czerwca), kościołach - św. Anny i Joachima w Letniewie w pobliżu stadionu Arena Gdańsk, NMP Królowej Polski w Gdyni oraz św. Jerzego w Sopocie. W ostatnich trzech świątyniach nabożeństwa po angielsku odbędą się 10, 17 i 24 czerwca.

Po niemiecku msze będą odprawiane w Gdańsku w Kaplicy Królewskiej (10 i 17 czerwca) oraz Katedrze Oliwskiej (10, 17 i 24 czerwca). Dla wiernych z Włoch msze w ich języku przygotowano w kościele św. Katarzyny w Gdańsku (10, 17 i 24 czerwca).

Msze po hiszpańsku odbędą się w kościele św. Brygidy w Gdańsku (10, 17 i 24 czerwca), a po chorwacku w kościele św. Jakuba (17 czerwca).

Dodatkowo, w kościele św. Michała w Sopocie odbywać się będą msze po polsku z tekstami czytanymi w innych językach. Do dyspozycji reprezentacji i sztabów szkoleniowych będzie też poświęcona 22 marca tego roku kaplica na terenie Areny Gdańsk.

Archidiecezja Gdańska przygotowała także na czas Euro 2012 akcje ewangelizacyjne m.in. w święto Bożego Ciała festyn na ulicy Długiej pod hasłem "Graj w I lidze życia" oraz 20 czerwca widowisko ze śpiewem, tańcem i pantomimą na deptaku przed kościołem św. Jerzego w Sopocie.

W związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej list do wiernych 23 maja skierował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

"Rozgrywki Euro 2012 są nie tylko powodem radości i dumy, nie tylko wyzwaniem organizacyjno-technicznym, ale także duchowym zadaniem dla wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli (...). A tam, gdzie Boża radość i gościnność, tam też nie ma miejsca na agresję, pogardę, wytykanie potknięć. Polakom słusznie należy się opinia ludzi radosnych, z poczuciem humoru, gościnnych i miłujących pokój" - napisał w liście do katolików gdański hierarcha.

W Gdańsku podczas Euro 2012 rozegrane zostaną trzy mecze grupy C: Hiszpania-Włochy (10 czerwca), Hiszpania-Irlandia (14 czerwca), Chorwacja-Hiszpania (18 czerwca) oraz ćwierćfinał (22 czerwca). W Pomorskiem są trzy centra pobytowe reprezentacji: Hiszpanii (Gniewino), Irlandii (Sopot) oraz Niemiec (Gdańsk).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama