Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Fronda. Chuliganeria dojrzalsza

O wizji pełnoletniej „Frondy” rozmawiamy z jej nowym naczelnym

Stefan Sękowski: Zostałeś nowym redaktorem naczelnym  kwartalnika „Fronda”, który w tym roku kończy 18 lat. Czym będzie różniła się „Fronda” pełnoletnia od niepełnoletniej?

Tomasz Terlikowski: Na początek chcę zauważyć, że numer, który niedługo wejdzie na rynek, numer 63, był robiony jeszcze przez starą ekipę. Chciałbym, żeby „Fronda” nie traciła tego, z czym jest kojarzona, czyli lekkiej chuliganerii i popkulturowości. Nie wykluczam zmian layoutu, by bardziej odpowiadał współczesności. Pełnoletnia „Fronda” będzie pewnie też nieco dojrzalsza.

To znaczy?

Nie ulega wątpliwości, że jej obecna redakcja jest starsza, niż redakcja z jej początków. Robią ją głównie ludzie po trzydziestce. Można walczyć przez całe życie o te same sprawy, ale sposób się zmienia.

Pejzaż medialny też się zmienia. Robi się coraz ciaśniej, katolicko-konserwatywne poletko obrabia dziś nie tylko „Fronda”, ale i „Pressje”, „Christianitas” czy „Rzeczy Wspólne”, by wymienić tylko niektóre. Co zrobisz, żeby dla „Frondy” nie zabrakło miejsca?

Nie ma takiego zagrożenia. Przede wszystkim na tym poletku robi się ciaśniej od dłuższego czasu, wymienione przez Ciebie pisma istnieją od pewnego czasu. „Christianitas”, choć sięga szeroko, zajmuje się głównie obroną katolickiej tradycji. Domeną „Rzeczy Wspólnych” jest republikanizm, a „Pressje” to pismo intelektualne. My nie zapominamy o intelektualistach, ale chcemy być pismem dla wszystkich, trochę bardziej zadziornym. Walczymy w „wojnie światów”, nie zapominamy o obronie najsłabszych. Jak się dobrze rozejrzeć, pism cywilizacyjnych nie ma znowu tak wiele.

Wraz z objęciem przez Ciebie stanowiska naczelnego „Frondy” doszło do unii personalnej między kwartalnikiem a portalem Fronda.pl. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich czasach współpraca między oboma mediami nie była wzorcowa. Czy to się zmieni?

Jako naczelny obu mediów zrobię wszystko, żeby tak się stało.

Twoim poprzednikiem był założyciel „Frondy”, Grzegorz Górny. Będzie się pojawiał na łamach swojego medialnego dziecka?

Mam nadzieję. Grzegorz nigdy nie mówił, że nie chce pisać do „Frondy”, że nie chce z nami współpracować. Drzwi będą dla niego zawsze otwarte.

Masz już koncepcję pierwszego prowadzonego przez siebie numeru?

Spokojnie, tak naprawdę nie ukazał się jeszcze 63. numer. A będzie on o tym, że Darwin jest passe i jego teoria przechodzi do historii. Wiem już, o czym będzie kolejny numer, ale nie powiem. Zapraszam do lektury najbliższego.

Tomasz Terlikowski - filozof, publicysta, autor licznych książek, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda" i portalu Fronda.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Viator
    01.06.2012 18:53
    Lekka chuliganeria dojrzalsza? Nie będę się wyzłośliwiał drążeniem tematu pod kątem tego, co zrobi dorosła chuliganeria, bo ja się boje, ze stanie się gangiem bandytów. Zastanawiam się tylko jak chuliganeria może być wyznacznikiem katolickości... To w zupełnie innym świetle stawia pewne wypowiedzi pana Terlikowskiego...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama