Nowy numer 11/2019 Archiwum

Nowy szef Konferencji Rektorów

Informację o wyborze nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich podała rzeczniczka KRASP Anna Korzekwa. Dodała, że prof. Banyś, rektor UŚ, zastąpił na tym stanowisku prof. Katarzynę Chałasińską-Macukow.

Na Uniwersytecie Warszawskim zgromadzenie wyborcze Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wybrało nowego przewodniczącego Konferencji, który będzie stał na jej czele do 2016 r. Podczas wyborów oddano 74 głosy, wszystkie za kandydaturą prof. Banysia.

W trakcie prezentacji jeszcze przed głosowaniem prof. Wiesław Banyś mówił m.in. o potrzebie wzmacniania "szeroko pojętej współpracy uczelni członkowskich Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z biznesem".

W trakcie posiedzenia wybrano także zastępców przewodniczącego. Zostali nimi prof. Ryszard Zimak, rektor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, oraz Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej. Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW i dotychczasowa przewodnicząca KRASP, została wybrana na honorową przewodniczącą KRASP.

Prof. Wiesław Banyś - językoznawca, romanista, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek prezydium KRASP w latach 2008-2012, studiował filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się na Uniwersytecie Śląskim, a habilitację obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Banyś jest specjalistą z zakresu językoznawstwa komputerowego, tłumaczenia automatycznego i wspomagania tłumaczenia przy pomocy komputera, elektronicznych baz danych słownictwa specjalistycznego, automatycznego indeksowania i streszczania tekstów. Jest autorem pięciu monografii oraz skryptu z zakresu gramatyki języka francuskiego, redaktorem 11 roczników czasopisma "Neofilologica", współredaktorem pięciu roczników "Etudes Cognitives/Studia Kognitywne" oraz kilkudziesięciu studiów i rozpraw opublikowanych w kraju i za granicą.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to najważniejsza organizacja uczelni akademickich w Polsce. Od 15 lat reprezentuje interesy szkół wyższych, dba o podnoszenie jakości kształcenia, a także wydaje opinie w ważnych sprawach dla szkolnictwa wyższego. KRASP zrzesza 107 członków, w tym władze 96 uczelni publicznych oraz 11 prywatnych. Wśród nich są rektorzy uniwersytetów, uczelni technicznych, pedagogicznych, ekonomicznych, medycznych, artystycznych, wychowania fizycznego, rolniczych, wojskowych i służb państwowych.

« 1 »

Zobacz także

  • moja opinia
    26.05.2012 20:51
    Tak źle na uczelniach akademickich nie było od ponad 20 lat! Profesorowie są teraz zajęci głównie bezsensowną biurokracją, czyli wypełnianiem z sufitu KRK. Pensja profesorska jest niższa od pensji nauczyciela dyplomowanego w szkole, co powoduje, że realny autorytet tej grupy stacza się w tempie geometrycznym...
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL