Nowy numer 25/2018 Archiwum

Maturalni faworyci

Podobnie jak w latach ubiegłych geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze - wybrał je mniej więcej, co piąty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie ponad 4/5 maturzystów.

Wynika to z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy i wybrany przedmiot (lub kilka przedmiotów - do sześciu).

Wśród języków obcych najpopularniejszy jest język angielski - wybrało go 86 proc. maturzystów, czyli 332 tys. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - zdawać go będzie 51 tys. maturzystów. Rosyjski chce zdawać 16 tys. maturzystów. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 2,6 tys. oraz 1,3 i 657 osób).

Geografię chce zdawać 83 tys. maturzystów (21,7 proc. ogółu abiturientów), biologię - 75 tys. maturzystów (19,6 proc.), wiedzę o społeczeństwie - 64 tys. maturzystów (16 proc.), chemię - 45 tys. (11,9 proc.)

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z historii chce sprawdzić 23 tys. maturzystów, z fizyki z astronomią - 36 tys., z historii sztuki - 4,1 tys., z informatyki - 4,1 tys., z historii muzyki - 446 osoby, z filozofii - 592 osób, z łaciny z historią antyczną - 243 osoby, z wiedzy o tańcu - 92 osób, z kaszubskiego - 30 osób.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 256 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 73 z ukraińskiego i 39 z litewskiego.

Maturzyści z klas dwujęzycznych będą zdawać egzaminy w językach obcych.

Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez nauczycieli.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 380 tys. uczniów. Część pisemna egzaminu rozpoczyna się w piątek, potrwa do 25 maja.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama