Nowy numer 17/2024 Archiwum

Hybryda… na Euro 2012

Telewizja Polska planuje udostępnienie usług telewizji hybrydowej (Telewizja + Internet) w standardzie HbbTV tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Równolegle zostanie poszerzony (do ponad 90 proc.) zasięg naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-1 oraz zostanie uruchomiona emisja programów TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości.

Telewizja w standardzie HbbTV daje dostęp do szeregu interaktywnych usług. Dzięki niej wyświetlać można zaawansowany teletekst z materiałami graficznymi i wideo, EPG z zapowiedziami programów, internetowe serwisy informacyjne i meteorologiczne, serwisy sportowe, w tym np. statystyki meczów na żywo.

Umożliwia też dostęp do usług catch-up TV i wideo na żądanie, radia internetowego czy sklepów internetowych. A reklamodawcom daje możliwość pokazywania interaktywnych reklam. O tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca.   

Usługi telewizji hybrydowej będą dostępne dla użytkowników wyposażonych w urządzenia odbiorcze (Telewizory, STB i inne), które obsługują standard HbbTV. Dlatego ważne jest, aby widzowie, którzy będą zaopatrywali się w nowe urządzenia odbiorcze, już teraz zwrócili uwagę, czy poza obsługą kodowania „MPEG-4” oraz obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) – niezbędnymi do cyfrowego odbioru programów TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości po 1 czerwca tego roku – zapewniają one wsparcie dla standardu telewizji hybrydowej HbbTV.

Pozwoli to widzom na oglądanie programów telewizyjnych i korzystanie z zasobów internetu na tym samym ekranie i przy użyciu jednego pilota. Za kilka lat ma również powstać telewizja interaktywna, która umożliwi użytkownikom ingerencję w to, co dzieje się na ekranie.

 

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza