Nowy numer 28/2018 Archiwum

Prezydent Komorowski rusza do Kosowa

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w poniedziałek z jednodniową wizytą do Kosowa, gdzie spotka się z polskimi żołnierzami i policjantami uczestniczącymi w międzynarodowych misjach w tym kraju.

W Kosowie Polacy wchodzą w skład podlegających NATO sił KFOR. Policjanci i prawnicy działają w ramach EULEX - prowadzonej przez Unię Europejską misji wspierającej władze Kosowa w budowie państwa prawa, w tym policji, wymiaru sprawiedliwości i służb celnych.

W spotkaniu z Bronisławem Komorowskim wezmą udział dowódcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy: ppłk Dariusz Adamczyk i podinsp. Ireneusz Sieńko.

Ogłoszonej przed czterema laty niepodległości Kosowa nie uznaje Serbia, kwestionują ją także kosowscy Serbowie. W lutym przeprowadzili referendum, w którym odmówili uznania władz Kosowa. W ubiegłym roku doszło też do blokowania dróg dojazdowych do nieuznawanych przez Serbów albańskich posterunków granicznych.

Siły KFOR działają od 1999 r. Do zadań polskich żołnierzy należy nadzór nad respektowaniem porozumień i traktatów międzynarodowych dotyczących Kosowa. Ich działania polegają m. in. na demonstrowaniu obecności sił międzynarodowych w Kosowie i organizowaniu posterunków kontrolnych. Ponad stuosobowy kontyngent policyjny misji EULEX ochrania przejścia graniczne, chroni też świadków w sprawach karnych.

« 1 »

Zobacz także

  • hi hi
    02.04.2012 12:17
    "rusza" brzmi jakby jechał konno, może szkoda prezydęt byłby miesiąc zajęty
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama