Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czeska solidarność

Premier Czech zaprotestował przeciwko unijnym sankcjom, nałożonym na Węgry.

Niedawno pisałem o tym, że problemem naszej polityki zagranicznej jest brak solidarności krajów Europy Środkowej, które nawet na forum Unii Europejskiej nie są w stanie przeforsować żadnej wspólnej inicjatywy oraz bronić się wzajemnie. Klasycznym przykładem niemocy na tym polu było długie milczenie na temat narastających w Unii nacisków na Węgry, które pod kierunkiem premiera Orbana przeprowadzają głębokie reformy polityczne i gospodarcze, nie oglądając się na przyzwolenie Brukseli.

Ostatnio Komisja Europejska zapowiedziała zawieszenie wypłat z Funduszu Spójności dla Węgier, co miałoby być sankcją za niepodjęcie skutecznych działań prowadzących do  ograniczenia nadmiernego deficytu budżetowego. O tym, jakie znaczenie dla budżetów naszych państw mają środki unijne, nie trzeba przekonywać. W ostatnich wyborach obietnica pozyskania z Unii 300 mld. zł stała się główną obietnicą w agitacji wyborczej Platformy Obywatelskie i z pewnością była istotnym źródłem jej wyborczego sukcesu.

Restrykcje wobec Węgier, zapowiadane w stanowisku Komisji Europejskiej, były tym bardziej skandaliczne, że wśród innych krajów unijnych jest kilka o znacznie większym deficycie, a w stosunku do nich żadnych restrykcyjnych kroków nie zapowiedziano. Zmowę milczenia w tej sprawie przełamał wreszcie premier Czech, Petr Nečas, który w wydanym niedawno oświadczeniu stwierdził, że Republika Czeska jest przeciwna karaniu Węgier, gdyż Budapeszt nie zasłużył sobie na tak surowe traktowanie.

W konkluzji premier rządu Republiki Czeskiej zaleca Radzie UE, aby „nie podejmować decyzji na temat propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wstrzymania środków z Funduszu Spójności, zanim nie będą znane konkretne rekomendacje dla Węgier w sprawie trybu postępowania dot. nadmiernego deficytu i zanim nie zostaną wyjaśnione warunki, na jakich podjęta decyzja może być odwołana”. Czytam ten tekst z żalem, że to nie premier mojego kraju napisał to oświadczenie.

Przeczytaj tekst oświadczenia czeskiego premiera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego