Nowy numer 20/2022 Archiwum

Armia się kurczy...

Struktury duszpasterstwa wojskowego są dostosowywane do struktur armii - uważa rzecznik Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa. W ramach restrukturyzacji od 2011 r. zlikwidowano m.in. siedem dekanatów - poinformował.

W piątek premier Donald Tusk wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem poinformowali o planach związanych z racjonalizacją wydatków resortu obrony. Mają one objąć m.in. redukcję zatrudnienia w ordynariatach polowych wszystkich wyznań.

Pytany o te zapowiedzi ks. Kępa podkreślił, ze restrukturyzacja Ordynariatu Polowego WP trwa; w 2011 r. i na początku 2012 r. zniesiono siedem dekanatów (grupują po kilka parafii) - krakowski, pomorski, śląski, warmińsko-mazurski, warszawski oraz dwa w Siłach Powietrznych. W ubiegłym roku zlikwidowano też dwie parafie wojskowe: w Ciechanowie i w Ełku. Prowadzone są też rozmowy dotyczące przekazania diecezji legnickiej kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze w zamian za użyczenie dla potrzeb duszpasterstwa wojskowego kościoła w Bolesławcu.

Jak poinformował ks. Kępa, w styczniu 2012 r. została zmieniona struktura organizacyjna kurii polowej, a liczba pracowników została ograniczona do minimum. W 2011 r. z duszpasterstwa wojskowego odeszło ośmiu kapelanów, a w styczniu tego roku - kolejnych pięciu. W liczącym ponad 90 parafii Ordynariacie Polowym WP pracuje 144 zawodowych kapelanów, kolejnych siedmiu jest w rezerwie.

"Konieczność likwidacji dalszych etatów spowoduje, że trzeba będzie zamykać kościoły garnizonowe w tych miejscach, gdzie istnieją garnizony wojskowe z jednostkami i instytucjami wojskowymi. Konsekwencją takich decyzji będzie pozbawienie systematycznej opieki duszpasterskiej części kadry zawodowej, szpitali wojskowych, szkół wojskowych, rodzin, emerytów, rencistów oraz weteranów i kombatantów" - podkreślił rzecznik Ordynariatu Polowego WP.

Z kolei naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego bp ppłk Mirosław Wola powiedział PAP, że o pomyśle redukcji liczby wojskowych kapelanów słyszał od szefa MON. Bp Wola spodziewa się, że szczegóły zostaną omówione na spotkaniu z kierownictwem resortu obrony. Podkreślił, że ewangelickie duszpasterstwo wojskowe nie ma na utrzymaniu żadnej świątyni ani plebanii.

Jak poinformował bp Wola, na przełomie 2010/2011 r. ewangelickie duszpasterstwo wojskowe zrezygnowało z dwóch etatów pułkownikowskich - dziekanów w zlikwidowanych rok później okręgach wojskowych. "Mamy dziesięciu kapelanów mundurowych zatrudnionych w duszpasterstwie" - podkreślił biskup Wola.

W piątek przed południem szef MON Tomasz Siemoniak zadeklarował, że jako cel minimum traktuje redukcję w ordynariatach z 344 do 176 etatów. Podkreślił, że gdy w ostatniej dekadzie liczebność armii malała z 400 do 100 tys. żołnierzy służb czynnej, liczba kapelanów i osób zatrudnionych w ordynariatach wzrosła dwukrotnie.

Według ustawy budżetowej na 2012 r. (na przełomie lutego i marca Sejm będzie rozpatrywał poprawki, jakie wniósł do niej Senat) budżet ordynariatu rzymskokatolickiego wynosi 21 mln 153 tys. zł. Środki przeznaczone na ordynariat prawosławny i duszpasterstwo ewangelickie to odpowiednio 2 mln 779 tys. zł i 1 mln 729 tys. zł. Cały budżet MON na 2012 r. to ponad 29 mld 203 mln zł.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze