Nowy numer 20/2022 Archiwum

Chrystus z Corcovado w logo ŚDM

Do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro pozostał jeszcze rok. Brazylijscy organizatorzy zabrali się już do pracy i ujawnili logo przyszłorocznego spotkania

Spodziewają się, że w święcie młodych katolików z udziałem Papieża wezmą udział przedstawiciele 150 krajów. W tylu też kolorach oświetlono posąg Chrystusa Odkupiciela górujący nad tym brazylijskim miastem.

Wieczorem 6 lutego posąg został oświetlony kolorami 150 flag tych krajów, z których – jak się spodziewamy – przybędzie młodzież na spotkanie z Ojcem Świętym w 2013 r. Był to prawdziwy show świateł i kolorów. Specjalne oświetlenie posągu Chrystusa na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro ma na celu rozbudzić zainteresowanie młodzieży z całego świata wydarzeniem, jakim będą Światowe Dni Młodzieży.

Kolejnego dnia oficjalnie ogłoszono wynik konkursu logo Światowych Dni Młodzieży. Abp Orani Tempesta zaanonsował wynik w obecności ponad 100 biskupów z kard. Raymundo Damasceno de Assisem, przewodniczącym episkopatu, jak też przedstawicieli władz administracyjnych, młodzieży i społeczeństwa. Logo wykonał Gustavo Huguenin, 25-letni artysta grafik. Podczas prezentacji swojej pracy powiedział, że biorąc udział w konkursie wyrażał swą wiarę. Wykonał on logo w kształcie serca, gdzie występują narodowe barwy Brazylii. Wzgórze Głowa Cukru (Pão de Açucar), licznie odwiedzane przez turystów z całego świata, ma kolor zielony. Na jego tle umieszczony został biały krzyż, który nawiązuje do pierwszej nazwy kraju: Ziemia Krzyża Świętego (Terra da Santa Cruz). Brazylia pozostaje nadal wierna Krzyżowi. Pomnik Chrystusa Odkupiciela, znany w świecie jako symbol Rio i samej Brazylii, jest koloru żółtego. W dolnej części logo umieszczony został kolor niebieski, nawiązujący do brazylijskiego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Posąg ze wzgórza Corcovado reprezentuje Chrystusa, zaś serce symbolizuje Jego uczniów, ponieważ uczeń jest tym, którego Jezus nosi w swoim sercu – podkreślił autor logo. Według artysty graficznych aluzji do góry, morza i konturów Rio de Janeiro nie powinno ograniczać się tylko do samego miasta, lecz wskazywać na cały świat.

Ponadto została przygotowana specjalna aplikacja dla iPhonów, iPodów, iPadów, dzięki której można na bieżąco śledzić pielgrzymowanie symboli Światowych Dni Młodzieży. Aplikacja dostępna jest darmowo w internecie za pośrednictwem iTunes. W najbliższym czasie podobna aplikacja zostanie przygotowana dla nośników posługujących się innym systemem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama