Nowy numer 08/2020 Archiwum

Benedykt XVI zaproszony do Polski!

Rada Stała Konferencji Episkopatu zaprosiła Benedykta XVI do Polski na 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży. Ponadto metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaprosił Ojca Świętego do Poznania do udziału w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski.

List Rady Stałej Episkopatu został podpisany przez przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika, jego zastępcę abp. Stanisława Gądeckiego, kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza oraz pozostałych członków Rady w trakcie obrad 356. zebrania plenarnego Episkopatu, jakie odbyło się w Przemyślu 14 i 15 października ub. r. Biskupi wystosowali zaproszenie do Benedykta XVI, aby przyjechał do Polski w 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży.

List Rady Stałej KEP został wysłany w ślad za wstępną rozmową, jaką przeprowadził na ten temat kard. Stanisław Dziwisz z Ojcem Świętym oraz watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone podczas papieskiej wizyty w Niemczech we wrześniu ub. r.

O swych planach metropolita krakowski mówił Radiu Watykańskiemu 26 września w Erfurcie, gdzie wraz z oficjalną delegacją władz Małopolski i z grupą pielgrzymów uczestniczył w Mszy odprawianej przez Benedykta XVI.

„Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła II” – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Dziwisz. Wyznał, że rozmawiał już z Ojcem Świętym w czasie jego pielgrzymki do Niemiec i zaprosił go, by poświęcił sanktuarium Papieża-Polaka. Benedykt XVI miał odpowiedzieć: „Zobaczymy”.

Kard. Dziwisz zastrzegł, że w rozmowie z Ojcem Świętym nie poruszył wówczas jeszcze tematu organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Podczas obrad Episkopatu, które odbyły się w październiku ub. r. w Przemyślu ustalono, że odrębne pismo skieruje do Ojca Świętego abp Stanisław Gądecki, by zaprosić Benedykta XVI do Poznania na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski jaka przypada w 2016 r.

„Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego" – napisał niebawem potem w zaproszeniu skierowanym do Benedykta XVI metropolita poznański.

W rozmowie z dziennikarzami w styczniu br. abp Gądecki wyraził nadzieję, że jeśli papież przybyłby do Polski na Światowe Dni Młodzieży, wówczas obchody 1050-lecia chrztu Polski mogłyby się rozpocząć w 2015 roku z jego udziałem w Poznaniu.

Abp Gądecki powiedział też, że przybycie papieża byłoby wydarzeniem tym bardziej radosnym, że przed 50 laty, z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych, na obchody milenijne nie mógł przybyć do Polski papież Paweł VI.

Metropolita poznański poinformował, że z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oprócz uroczystości liturgicznych, w których mógłby wziąć udział Benedykt XVI, odbędzie się wystawa Expo Christianitatis, przypominająca początki chrześcijaństwa w Polsce, powstanie pomnik upamiętniający Chrzest Polski i zostaną przygotowane specjalne programy katechetyczne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat.

W styczniu br. krakowscy radni zdecydowanie poparli starania kard. Dziwisza dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2015 r. w Krakowie. Rezolucja w tej sprawie, została przyjęta 25 stycznia podczas sesji Rady Miasta.

Zdaniem radnych wydarzenie to może mieć dwa ważne wymiary. Pierwszy związany jest z religijnym spotkaniem młodych katolików z całego świata i okazją do pogłębienia wiary. Spotkanie zbiegłoby się to także z 10. rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. Według nich to także doskonały sposób na przypomnienie szczególnych związków Krakowa z osobą Karola Wojtyły.

Drugi wymiar to szansa na wzmocnienie pozycji Krakowa jako jednego ze światowych centrów turystyki pielgrzymkowej, okazja na rozpropagowanie innych miejsc pielgrzymkowych w Krakowie, jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego czy budowane Centrum Jana Pawła II.

« 1 »

Polecamy

 • Maciej
  01.02.2012 15:17
  Ojcze Święty Benedykcie XVI przyjmiemy Cię z otwartymi ramionami!

  CZEKAMY NA CIEBIE, NIE MOŻESZ NA ZAWIEŚĆ!

  MY POLACY, JESTEŚMY SPRAGNIENI TWOJEGO GŁOSU!

  I CIEBIE BARDZO MOCNO KOCHAMY!!!
  doceń 1
 • x TT
  01.02.2012 22:08
  ŚDM W Krakowie - piękna sprawa, ale na 1050 lat chrztu Polski to o wiele bardziej pasuje Lednica - u źródeł chrzcielnych Polski, niż Poznań!
  doceń 0
 • Kef
  02.02.2012 03:27
  @TT wiem, że o. Góra Ci namieszał w głowie. Od ponad 10 wieków jednak ciągle wiadomo, że Poznań to właściwe miejsce chrztu Polski i tu powstała pierwsza katedra w Polsce. Patrząc na to z tej perspektywy to też wyraźnie pokazywało jakie miasto było uznawane przez Mieszka I za priorytetowe, dziś byśmy powiedzieli: stołeczne. Bolesław Chrobry już bardziej cenił Gniezno. No ale cóż, najpierw edukacja komunistyczna przeinaczająca fakty, potem o. Jan... i tak mamy bełkot historyczny niestety.

  Gdyby faktycznie Benedykt XVI przyjechał do Polski w 2015 roku, to przez rok, do 2016 r. można faktycznie zorganizować wiele wydarzeń rocznicowych. Ciekawe czy radni poznańscy okażą się na tyle mądrzy i błyskotliwi co krakowscy, by:
  1. odkłamać fakty historyczne
  2. spopularyzować miasto - źródło nie tylko polskości ale i chrześcijaństwa w naszym kraju.
  doceń 0
 • hrt
  04.02.2012 11:51
  Nie wiem, ale nie powinniśmy być optymistami w tej sprawie. Na wizytę papieża czeka wiele krajów, również jeśli chodzi o organizację ŚDM 2015-2016 to mamy wielu konkurentów. Ryga, Londyn, Seul, Jaunde, Miasto Meksyk. Patrząc obiektywnie to uważam, że Światowe Dni Młodzieży po Rio 2013 powinny odbyć się albo w Afryce (nigdy wcześnie nie były tam organizowane) albo w Azji (ostatnie ŚDM 1995 w Manili były wielkim sukcesem - 4 miliony uczestników). Miejmy nadzieję na wizytę Benedykta XVI w Polsce, ale musimy być przygotowani, że tak dobrze nie będzie
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama