Nowy numer 3/2021 Archiwum

Antyputinowski hit Internetu

Blisko pół miliona Rosjan w ciągu ostatnich trzech dni obejrzało na Youtube antyputinowski song nagrany przez amatorską grupę "ВДВшники".

Tworzą ją weterani wojsk powietrzno-desantowych, formacji tradycyjnie cieszącej się w Rosji wielkim szacunkiem i uważanej za elitę armii rosyjskiej.  Do tej pory ekipa Putina starała się mit komandosa, bardzo rozpowszechniony w rosyjskiej kulturze masowej, wykorzystywać dla budowania własnego prestiżu. Przykładem takiej propagandy był m.in. głośny film  „9 kompania” o walce sowieckich komandosów w Afganistanie, wyświetlany także w Polsce, który stał się filmem kultowym dla rosyjskiej młodzieży.  Obecnie te środowiska obracają się przeciwko Putinowi.

Piosenka nosi tytuł „Nikt oprócz nas” "Никто кроме нас"  i wzywa do obalenia reżimu, który pogrąża Rosję w biedzie, kłamstwie i korupcji.  Autor piosenki Michaił Wistickij powiedział, że napisał ją ponieważ jego pokolenie nie chce już dłużej w kraju, którym  rządzą złodzieje i kłamcy. Zapowiedział, że zespół wystąpi na wielkiej demonstracji, która odbędzie się w przyszłą sobotę na Placu Błotnym, miejscu mitingów antyputinowskich w Moskwie.

 

НИКТО, КРОМЕ НАС не скажет правду вслух!
1osoznanie1

« 1 »
TAGI:

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się