Nowy numer 26/2022 Archiwum

Podziemny salon poezji

Przy kościele Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych rusza cykliczna impreza poetycka organizowana przez PSALM, czyli Podziemny Salon Artystyczno-Literacko-Muzyczny.

Organizatorzy spotkań z cyklu „Poezja religijna”, odbywających się w auli im. bł. Jana Pawła II, chcą zaprezentować krakowskiej publiczności tych artystów, którzy czują się związani z Kościołem, wyznają chrześcijański system wartości, a ich twórczość bywa inspirowana wiarą. Gościem pierwszego z wieczorów, 5 lutego o godz. 19.00, będzie poeta Józef Baran. O wierze, patriotyzmie i poezji porozmawia z nim dr Marek Mariusz Tytko z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na skrzypcach zagra Maria Zborowska.
Następne wieczory odbędą się 12 lutego i 19 lutego. Gośćmi będą kolejno: Jerzy Piątkowski i Wojciech Kudyba.
 

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego