Nowy numer 25/2021 Archiwum

Będzie nowy naczelny prokurator wojskowy?

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował w piątek, że poparł kandydaturę płk. Jerzego Artymiaka na szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

"Kierując się naczelną zasadą, która także obowiązuje w prokuraturze, o lojalności podwładnych wobec przełożonych, chciałbym powiedzieć, że popieram wniosek prokuratora generalnego do prezydenta o powołanie płk. Artymiaka na nowego naczelnego prokuratora wojskowego" - powiedział szef MON.

Siemoniak - jak sam zastrzegł - niezależnie od przyszłej decyzji prezydenta w tej sprawie, wyraził podziękowanie za zaangażowanie i dotychczasową służbę obecnego szefa NPW gen. Krzysztofa Parulskiego.

Powodem wniosku o odwołanie Parulskiego i powołanie Artymiaka była, jak wcześniej informowała Prokuratura Generalna, "publiczna i spektakularna" krytyka Parulskiego wobec Seremeta, co prokurator generalny uznał za sytuację "nie do zaakceptowania w kontekście zapewnienia sprawnego funkcjonowania hierarchicznej struktury, jaką jest prokuratura".

Wniosek o powołanie Artymiaka, który miałby zastąpić gen. Krzysztofa Parulskiego, w ubiegłą środę skierował do resortu obrony prokurator generalny Andrzej Seremet. Teraz pismo trafi do Bronisława Komorowskiego, bowiem zgodnie z prawem szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. wniosku prokuratora generalnego o powołanie nowego naczelnego prokuratora wojskowego na początku przyszłego tygodnia - poinformowała PAP w piątek szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama