Nowy numer 23/2021 Archiwum

Pracowita wiosna przed Benedyktem XVI

Konsystorz i kreowanie nowych kardynałów, odwiedziny w jednej z rzymskich parafii, wspólne nieszpory ze zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego – to niektóre z uroczystości liturgicznych, którym w najbliższych trzech miesiącach będzie przewodniczył papież

W Watykanie opublikowano kalendarz uroczystości, którym w okresie od lutego do kwietnia będzie przewodniczył Ojciec Święty. 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego papież spotka się o godz. 17.30 w bazylice watykańskiej na modlitwie nieszporów z przedstawicielami Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Tego dnia po raz 16. obchodzony będzie Dzień Życia Konsekrowanego.

18 lutego o godz. 10.30 w bazylice watykańskiej Ojciec Święty będzie przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu dla kreowania nowych kardynałów oraz głosowania w sprawie niektórych kanonizacji.

Następnego dnia, 19 lutego Benedykt XVI będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej Mszy św. sprawowanej z nowymi kardynałami.

W Środę Popielcową, 22 lutego zgodnie z tradycją papież uda się po południu na Awentyn. Będzie tam o 16.30 przewodniczył procesji pokutnej z benedyktyńskiej bazyliki św. Anzelma do dominikańskiej bazyliki św. Sabiny. W tej świątyni Benedykt XVI będzie przewodniczył Eucharystii i nałoży popiół niektórym wiernym.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26 lutego o godz. 18.00 rozpoczną się rekolekcje watykańskie. Trwać będą do soboty 3 marca. W tym okresie nie będzie żadnych papieskich audiencji, łącznie ze środową audiencją ogólną.

W drugą niedzielę Wielkiego Postu, 4 marca Ojciec Święty uda się do parafii św. Jana Chrzciciela de La Salle, w dzielnicy Torino, w południowej części Wiecznego Miasta. O godz. 9.30 papież będzie tam przewodniczył Mszy św.

W sobotę 10 marca o godz. 17.30 Benedykt XVI weźmie udział w nieszporach, które w związku z wizytą Arcybiskupa Canterbury, dr Rowana Willimasa będą sprawowane w bazylice św. Grzegorza Wielkiego na wzgórzu Celius.


W dniach od 23 do 29 marca papież uda się do Meksyku i na Kubę w ramach swojej 23 pielgrzymki zagranicznej.

W Niedzielę Palmową 1 kwietnia Benedykt XVI będzie o godz. 9.30 przewodniczył liturgii na placu św. Piotra.

W Wielki Czwartek, 5 kwietnia o godz. 9.30 Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. Krzyżma w bazylice watykańskiej, zaś o godz. 17.30 w bazylice św. Jana na Lateranie będzie przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek, 6 kwietnia o godz. 17.00 papież będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej liturgii Męki Pańskiej, zaś o 21.00 – Drodze Krzyżowej w Koloseum.

W Wielką Sobotę, 8 kwietnia o godz. 21.00 Benedykt XVI będzie przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 9 kwietnia o godz. 10.15 Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. Na placu św. Piotra a o godz. 12.00 z loggi centralnej bazyliki watykańskiej udzieli uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i światu).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama