Nowy numer 25/2021 Archiwum

Efekt Joaniny

Pakt fiskalny to kolejna gra pozorów Unii.

Czy Polska będzie uczestniczyć w szczytach grupy euro raz w roku, dwa razy, a może za każdym razem? Trwają negocjacje w sprawie rodzącego się paktu fiskalnego, czyli de facto nowej Unii. Ponieważ Polska nie należy (jeszcze) do strefy euro, rząd stara się wynegocjować przystąpienie do paktu z możliwością brania udziału w spotkaniach. W zamian za dopuszczenie nas do elitarnego stołu, przy którym i tak nie zabierzemy wiążącego głosu, będziemy musieli zobowiązać się do przestrzegania przynajmniej części reguł, które wezmą na siebie pełnoprawni członkowie. O jakie zasady chodzi? Główne elementy umowy to wzmocnienie dyscypliny budżetowej oraz automatyczne sankcje za jej naruszenie.

Całe zamieszanie i ekscytacja kolejnymi projektami paktu, w których raz jesteśmy przy stole przynajmniej raz w roku, raz nie ma nas w ogóle, przypomina atmosferę wokół innego projektu, któremu przypisywano nadmierne znaczenie: słynnego mechanizmu z Joaniny, który miał nam rzekomo dawać poczucie bezpieczeństwa w razie niezgody na jakieś decyzje. O Joaninie nikt poważny w Unii już dziś nie pamięta, bo też Unia nie jest już tą samą Unią, którą była jeszcze parę lat temu. Nawet jeśli traktat lizboński w pełni zacznie obowiązywać po zakończeniu różnych okresów przejściowych w 2014 i 2017 roku, to będziemy w jeszcze innym miejscu.

Pakt fiskalny to kolejna gra pozorów Unii. Nasze ewentualne pełne w nim członkostwo nie da żadnych gwarancji gospodarczego i politycznego bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie. Pakt fiskalny i centralne kontrolowanie budżetów krajowych nie jest lekarstwem na kryzys. Byłoby nim uwolnienie konkurencji wewnętrznej, czyli wpuszczenie powietrza do zbiurokratyzowanej Wspólnoty. W tym miotaniu się Europy Polska próbuje wygrać jak najwięcej dla siebie. Tyle że to ciągle tylko przyłączanie się do tego, co wymyślili już inni. Ani całej Unii, ani Polski nie uratują jednak półśrodki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także