Nowy numer 23/2021 Archiwum

Praga spłaciła dług

Władze Pragi spłaciły już dług, przez który komornik zablokował jej majątek, w tym zabytki i turystyczne miejsca, jak Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta czy Plac Wacława - poinformował we wtorek ratusz czeskiej stolicy.

Jak zapewniono, urząd uregulował dług wraz z kosztami postępowania komorniczego, wyliczone w sumie na 206 tys. koron (34,8 tys. zł), wobec jednej ze spółdzielni mieszkaniowych.

Według magistratu za przeoczenie faktury odpowiadała jedna z urzędniczek, którą zwolniono dyscyplinarnie.

Komornik, który w piątek po południu w ramach postępowania egzekucyjnego zablokował m.in. Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta wraz z położonym na nim pomnikiem Jana Husa, Plac Wacława, Nowy Ratusz, Park Leteński, ogród zoologiczny w dzielnicy Troja, działał w zgodzie z prawem.

Podjęte czynności miały jedynie charakter blokady i zakazywały dłużnikowi sprzedaży wymienionego majątku. Nie wydano nakazu egzekucji, a po spłacie długu odnotowano w rejestrach informację o postępowaniu.

Dług powstał w konsekwencji sporu, w który miasto w 2002 roku wdało się ze spółdzielnią mieszkaniową w 6. dzielnicy po sprzedaży mieszkań. Magistrat chciał, aby spółdzielnia przejęła lokale wraz z ciążącym na nich zadłużeniem, ale sąd przyznał rację nabywcy, a ratusz nie uregulował zaległości.

Komornik zajął majątek Pragi już po raz drugi, choć pierwszy raz na taką skalę. W kwietniu 2011 roku wszczęto postępowanie komornicze w miejskim wydziale komunikacji po skardze jednego z mieszańców, który zażądał kontroli sposobu przyznawania indywidualnych tablic rejestracyjnych dla pojazdów.

Czeski minister sprawiedliwości Jirzi Pospiszil komentując całą sprawę oświadczył, że rozważa się, aby w przypadku podmiotów takich jak Praga, dysponujących wielkim majątkiem, a obciążonych niewielkim długiem, nie wpisywano zadłużenia do ksiąg wieczystych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama