Nowy numer 43/2020 Archiwum

Gingrich atakuje Obamę

Zwycięzca republikańskich prawyborów w Karolinie Południowej, Newt Gingrich, wezwał wyborców na Florydzie, gdzie za 10 dni odbędą się kolejne prawybory, do poparcia go w walce o nominację prezydencką. Ostro zaatakował też prezydenta Obamę. "Pomóżcie mi zadać nokautujący cios na Florydzie" - apelował.

Gingrich wygrał w sobotę w Karolinie Południowej zdobywając 41 procent głosów. Po ogłoszeniu wyników wygłosił długie przemówienie, które zaczął od pochwalenia swoich rywali do nominacji, starając się wystąpić w roli przywódcy jednoczącego wszystkich Republikanów.

Dopiero jednak na trzecim miejscu wymienił uchodzącego za faworyta wyścigu, byłego gubernatora Massachusetts, Mitta Romney'a, który w Karolinie Południowej był drugi z 27 procentami głosów.

Większość swego wystąpienia Gingrich poświęcił atakom na prezydenta Obamę. Obwinił go o wysokie bezrobocie i zarzucił, że nie wierzy on w "amerykańską wyjątkowość". Zdaniem Gingricha, prezydent prowadzi USA w kierunku "europejskiego państwa opiekuńczego", wbrew amerykańskim wartościom i tradycjom wolności i odpowiedzialności jednostki. Sam przedstawiał się jako najlepszy propagator tych tradycji.

"Nie o to chodzi, że jestem dobrym dyskutantem. Rzecz w tym, że wyrażam najgłębiej odczuwane wartości narodu amerykańskiego" - oświadczył. Obiecał zrównoważenie budżetu i nowe miejsca pracy.

Powiedział, że jeśli otrzyma nominację kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta, wyzwie Obamę na słowny pojedynek w siedmiu ponad 3-godzinnych debatach telewizyjnych. Nie szczędził mu przy tym złośliwości. "Prezydent może nawet używać telepromptera" - powiedział.

Gingrich znany jest z umiejętności polemicznej argumentacji. Dobry występ w debatach w Karolinie Południowej zyskał mu tam poparcie wyborców i umożliwił pokonanie Romney'a.

W Karolinie Płd. Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów, zwyciężył we wszystkich hrabstwach tego stanu i we wszystkich grupach wyborców.

Komentatorzy podkreślają, że według sondaży, większego poparcia niż Romney'owi udzielili mu nawet Republikanie, dla których najważniejszym kryterium była wybieralność kandydata - czyli przekonanie, że może pokonać w wyborach Obamę.

Tymczasem republikański establishment popiera Romney'a twierdząc, że to on jest "najbardziej wybieralny".

Gingrich wygrał prawybory w Karolinie Płd. także wśród kobiet, które w całym kraju skłaniają sie raczej ku Romney'owi.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama