GN 42/2020 Archiwum

Ekumenizm służy rozwojowi społecznemu

Dążenie do jedności chrześcijan ma na celu nie tylko przywrócenie komunii wiary. Ta jedność jest potrzebna również na służbie ludzkości. Widoczny w naszych czasach głód duchowy pokazuje jasno konieczność dawania wspólnego świadectwa.

Dotyczy to także przezwyciężenia różnic etycznych istniejących między chrześcijanami. Wskazuje na to w swym cotygodniowym felietonie watykański rzecznik prasowy, ks. Federico Lombardi.

„Widoczny w naszych czasach głód duchowy wymaga od nas wiarygodnej i wspólnej odpowiedzi, mimo istniejących trudności. Spotykając się z delegacją ekumeniczną z Finlandii Papież zauważył, że kwestie etyczne stały się ostatnio jednym z punktów spornych między chrześcijanami. Podkreślił też, że «trzeba, aby chrześcijanie doszli do głębszego porozumienia w kwestiach antropologicznych. Będzie to mogło z kolei pomóc społeczeństwu i politykom w podejmowaniu mądrych i słusznych decyzji dotyczących ważnych zagadnień w dziedzinie ludzkiego życia, rodziny i seksualności». Innymi słowy chodzi o jedność dla komunii w wierze i o jedność w służbie rozwoju ludzkości”.

Ks. Lombardi zauważa jednocześnie, że kierunek zaangażowaniu ekumenicznemu Kościoła Benedykt XVI nadaje m.in. przez zwołanie Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji i przez ogłoszenie Roku Wiary. „Zaangażowanie ekumeniczne należy do podstawowych misji Kościoła we współczesnym świecie i wpisane jest w główne kierunki obecnego pontyfikatu” – podkreśla watykański rzecznik.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama