Nowy numer 24/2021 Archiwum

Przychodzi komornik do o. Rydzyka...

Sąd Rejonowy w Toruniu zlecił komornikowi wyegzekwowanie od o. Tadeusza Ryzyka zapłaty 3,5 tysiąca grzywny i tysiąca złotych kosztów sądowych, zasądzonych w procesie o prowadzenie nielegalnej zbiórki pieniędzy.

Jak poinformowała w piątek PAP przewodnicząca Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych Jolanta Tokarska, komornik zobowiązany jest działać szybko, a w przypadku gdy egzekucja nie będzie skuteczna, możliwe jest zamienienie grzywny na prace społecznie użyteczne, a nawet orzeczenie zastępczej kary pozbawienia wolności.

Dyrektor Radia Maryja został ukarany grzywną za wykroczenie, polegające na prowadzeniu nielegalnej zbiórki pieniędzy na finansowanie Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz wierceń geotermalnych realizowanych przez Fundację Lux Veritatis.

Wyrok w pierwszej instancji zapadł 11 lutego 2011 r., a następnie został utrzymany w mocy przez sąd drugiej instancji 17 czerwca 2011 r.

O. Rydzyk we wrześniu 2011 r. został wezwany przez Sąd Rejonowy w Toruniu do zapłaty zasądzonej grzywny w ciągu 30 dni. W ostatnim możliwym terminie, jego pełnomocnik przysłał do sądu wniosek o odroczenie płatności do czasu zbadania przez Trybunał Konstytucyjny zgodności przepisów o zbiórkach publicznych. We wniosku był też mowa o tym, że duchowny potrzebuje czasu na zebranie pieniędzy.

Sąd Rejonowy w połowie października zeszłego roku odmówił odroczenia zapłaty, redemptorysta złożył zażalenie do Sądu Okręgowego w Toruniu. Tydzień temu, 13 stycznia, sąd okręgowy utrzymał w mocy postanowienie sądu pierwszej instancji, które jest rozstrzygnięciem ostatecznym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama