Nowy numer 23/2021 Archiwum

Krystal większy od Titanica

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BCT) rozładowywany jest największy w historii Portu Gdynia kontenerowiec, MSC Krystal, o pojemności prawie 73 tys. ton. Zawinięcie jednostki o długości ponad 277 m i szerokości 40 m było możliwe dzięki pogłębieniu portu do 13,5 m.

MSC Krystal o pojemności 5 762 TEU (jednostka równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp), czyli prawie 73 tys. ton, wypłynie z portu w czwartek wieczorem. Wpłynęła w środę. Port w Gdyni jest stałym przystankiem statków MSC między niemieckim portem w Bremerhaven a litewską Kłajpedą.

Prezes zarządu BCT Krzysztof Szymborski podkreślił, że "MSC, najważniejszy partner terminalu, jest liderem globalnym w przewozach kontenerów (...), zatem BCT musi być i jest przygotowane na coraz częstsze zawinięcia bardzo dużych statków". Poinformował, że BCT "wspólnie z Zarządem Portu mocno pracują nad projektem dalszego pogłębienia kanału portowego, aby w najbliższych latach móc obsługiwać statki dwu i trzykrotnie większe, bo tego oczekują klienci, rynek i polska gospodarka".

Pogłębienie portu do 13,5 m zakończono w ubiegłym roku.

MSC Krystal jest zaliczana do kategorii dużych jednostek, ma 277,3 m długości i 40 m szerokości. Z ładunkiem prawie 73 tys. ton może rozwijać prędkość prawie 25 węzłów. Dla porównania, statek pasażerski Titanic miał 268,99 m długości, 29,41 m szerokości i rozwijał prędkość 22,5 węzła.

Containership MSC Krystal leaving Antwerp
CRMull

W kolejnych tygodniach spodziewane są zawinięcia równie dużych jednostek tego armatora.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama