GN 43/2020 Archiwum

Bo radio nie dostało koncesji

Dzień po podjęciu kroków prawnych przeciwko Węgrom w reakcji na naruszenia prawa UE, Komisja Europejska uznała, że kraj ten ogranicza swobodę mediów.

Unijna komisarz Neelie Kroes, odpowiedzialna za media, wystosowała w środę zażalenie w tej sprawie do węgierskiego ministra sprawiedliwości. "W kwestii poszanowania swobody i różnorodności mediów chodzi nie tylko o technicznie poprawne stosowanie prawa UE i prawa narodowego, lecz także - co ważniejsze - o stosowanie tych podstawowych zasad w praktyce i promowanie ich" - podkreśliła unijna komisarz, zapowiadając, że KE będzie w dalszym ciągu obserwować sytuację na Węgrzech.

Rzecznik komisarz Kroes powiedział, że do wystosowania tego pisma skłoniło ją nieodnowienie licencji węgierskiemu nadawcy Klubradio, krytycznemu wobec reżimu. Dodał, że KE dowiedziała się właśnie, iż Klubradio nie dostało licencji nie tylko na Budapeszt, lecz także na prowincję.

Agencja dpa odnotowuje, że pismo unijnej komisarz nie inicjuje jeszcze żadnych kroków prawnych.

We wtorek KE postanowiła otworzyć wobec Węgier postępowanie o naruszenie prawa UE ws. ograniczenia niezależności banku centralnego i urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama