Nowy numer 23/2021 Archiwum

Pochwała niedzieli

Potrzebuję odpoczynku tak samo jak jedzenia i picia.

Bóg odpoczywający po dziele stworzenia – ten obraz z Księgi Rodzaju chodzi mi dzisiaj po głowie. Po co wszechmocnemu Bogu odpoczynek? Nie wiem. Ale wiem, że ja potrzebuję odpoczynku tak samo jak jedzenia i picia. Dlatego rytm tygodnia, w którym przynajmniej jeden dzień jest świętem, uważam za wspaniały wynalazek.

Jako dziennikarzowi zdarzyło mi się nieraz pracować w niedzielę. Wiadomo, życie nie wybiera, i wiele rzeczy dzieje się bez względu na to, jaki akurat jest dzień tygodnia. A opisać je trzeba. Łatwo wtedy zapomnieć o trzecim przykazaniu, które nakazuje święcić święty dzień. To, co Boże, pięknie łączy się w Dekalogu z tym, co ludzkie – szacunkiem dla ciała i higieną umysłu.

Dziś wszystko jak trzeba: poranna kawa z żoną, potem niedzielna Msza, wspólny obiad i serial przy herbatce. Był czas na poważne rozmowy o przyszłości i śmiechy przy internetowych „demotywatorach”. Teraz, fakt, trochę pracuję, stukając te słowa, ale czynię to – paradoksalnie – ku pochwale niedzieli, więc ufam, że będzie mi wybaczone.
U progu poniedziałku chciałbym życzyć wszystkim zagonionym Czytelnikom dobrego tygodnia. Takiego, w którym będzie czas i na pracę, i na odpoczynek.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także