Nowy numer 23/2021 Archiwum

DRK: Alarm z powodu rebeliantów

Do zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu Południowego Kivu wezwał prezydenta Demokratycznej Republiki Konga miejscowy Kościół

Apel sygnowany jest przez komisję sprawiedliwości i pokoju diecezji Kasongo. Został on wydany po tym, jak w przeciągu zaledwie pięciu dni rwandyjscy rebelianci zabili w Shabunda 45 bezbronnych cywilów.

Kierujący komisją ks. Michel Bemwize przypomina, że władze Konga wciąż obawiają się zdecydowanie stawić czoło działających bezprawnie na ich terytorium żołnierzom, którzy zbiegli z Rwandy po ludobójstwie w 1994 r. Od tego czasu nieprzerwanie destabilizują oni sytuację w regionie i sieją śmierć, wykorzystując przy tym słabość kongijskiego państwa.

Sytuacja w Kongu po listopadowych wyborach nie napawa optymizmem. Lokalne źródła mówią o możliwości wybuchu kolejnej wojny domowej. Duże oczekiwania budzi stanowisko kongijskiego episkopatu, które zostanie ogłoszone na zakończenie trwającej w Kinszasie sesji plenarnej. Kard. Laurent Monsengwo Pasinya jednoznacznie ocenił bowiem, że wybory „nie były zgodne ani z prawdą, ani ze sprawiedliwością”. Na razie zza zamkniętych drzwi wydostało się tylko przypomnienie biskupów o tym, że Kongo, tak jak cały region Wielkich Jezior, potrzebuje pokoju, sprawiedliwości i pojednania.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama