Nowy numer 29/2019 Archiwum

Za współpracę chrześcijańsko-żydowską

Ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna k. Przemyśla zostanie pierwszym laureatem nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka za działalność na rzecz rozwoju współpracy chrześcijańsko-żydowskiej - poinformował współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek.

Dodał, że jej wręczenie odbędzie się w niedzielę 8 stycznia w kościele parafialnym w Krasiczynie.

Białek powiedział, że nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka została ustanowiona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla upamiętnienia tragicznie zmarłego duchownego w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Podkreślił jednocześnie, że to honorowe wyróżnienie przyznawane chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniły się istotnie do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła PRChiŻ.

Ks. Bartmiński urodził się w 1936 r. w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1959. W latach 1970-2008 był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie - podkarpackiej wsi leżącej na polsko-ukraińskim pograniczu. Jako duchowny ksiądz Bartmiński zasłynął ze swej społecznej działalności oraz otwarcia na osoby różnych narodowości i religii.

Jako proboszcz odnowił m.in. znajdujący się na terenie jego parafii zapomniany cmentarz żydowski, przy którego wejściu zamieścił napis: "Starszym braciom w wierze"; opiekował się także kapliczkami greckokatolickimi. Organizował wspólne nabożeństwa katolików dwóch obrządków: rzymskiego i unickiego.

Ks. Bartmiński od lat działa na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, wielokrotnie zapraszał na letni wypoczynek do Polski dzieci zza wschodniej granicy. W latach 80. zaangażowany był w działalność "S", a w stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych.

Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych. Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus, ks. Indrzejczyk bez wahania zaprosił do swojego kościoła na modlitwę Żydów i chrześcijan z okazji żydowskiego święta Radość Tory.

Ks. Indrzejczyk od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 roku. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.

« 1 »

Zobacz także

  • Beszad
    07.01.2012 14:55
    Beszad
    Bardzo mnie cieszy sama idea ustanowienia takiej nagrody. Księdzu Stanisławowi Bartmińskiemu serdecznie gratuluję - postawa godna uznania!
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL