Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmarł egzorcysta ks. Marian Piątkowski

„Nieobojętne jest nawet to, że ptak przysiadł na parapecie mojego okna”

We wtorek późnym wieczorem zmarł ks. prał. Marian Piątkowski, egzorcysta diec. poznańskiej i – w ostatnich latach – koordynator egzorcystów w Polsce. Miał 84 lata.

Ks. Piątkowski cieszył się ogromnym autorytetem, zarówno jako ojciec duchowny kleryków, jak i spowiednik, a także rekolekcjonista. Był jednym z pierwszych kapłanów w Polsce zaangażowanych w Odnowę w Duchu Świętym. Pełnił posługę egzorcysty już kilkadziesiąt lat temu, co wówczas należało do rzadkości.

Był człowiekiem, którego absolutnym priorytetem był Jezus Chrystus. Wszystko, co go spotykało, przyjmował jako list Boga do siebie. – Nieobojętne jest nawet to, że ptak przysiadł na parapecie mojego okna. Dzięki niemu przypomniałem sobie coś ważnego – opowiadał kiedyś.

– Bóg mówi także przez to, co człowiekowi nie pasuje – tłumaczył innym razem rekolektantom. I opowiedział, jak odwiedził swojego kolegę – księdza. Tamten okazał się nadzwyczajnie gadatliwy. I choć ks. Piątkowski był już tym znużony, trudno mu było wejść w słowo. Potem kolega zaproponował chwilę adoracji w kościele. „Chwila” okazała się dziwnie długa. – Klęczę tak i klęczę, kolana mnie bolą, a w dodatku trochę już mi się zaczyna śpieszyć. I wtedy mojego ramienia dotknął ktoś, kto bardzo potrzebował spowiedzi. Po rozgrzeszeniu tego człowieka, wiedziałem już, czemu kolega mnie tak przetrzymał – wspominał ks. Piątkowski.

Osoby, które miały styczność z ks. Piątkowskim (należy do nich również autor tekstu) były pod wrażeniem jego prostoty i kultury w najlepszym tego słowa znaczeniu. I po prostu wiary.

Jego wielkie doświadczenie jako spowiednika i egzorcysty sprawiły, że na spotkanie z nim ustawiały się kolejki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Jak informuje poznańska kuria, uroczystości pogrzebowe odbędą się w Poznaniu w sobotę 7 stycznia 2012 roku. Mszy św. w poznańskiej farze - bazylice kolegiackiej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa (ul. Gołębia 1) o godz. 10.30 przewodniczyć będzie Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu górczyńskim o godz. 12.30.

« 1 »

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także