Nowy numer 43/2019 Archiwum

"Urodziny" u dominikanów

Dokładnie 795 lat temu – 22 grudnia 1216 roku – papież Honoriusz III zatwierdził Zakon Kaznodziejski, jeden z największych i najbardziej zasłużonych dla Kościoła.

„Będziemy dziękować dziś Bogu za naszego założyciela, świętego Dominika i za nasz Zakon” – mówi o. Paweł Kozacki, przeor klasztoru dominikanów w Krakowie, który stanowi największą wspólnotę dominikańską w Polsce.

Modlitwy z okazji 795. rocznicy zatwierdzenia Zakonu odbywają się także w innych klasztorach. W Ustroniu-Hermanicach zakonnicy wystosowali specjalną prośbę do wiernych, by modlili się w ich intencjach i w intencjach całego Zakonu Dominikanów.

Zakon Kaznodziejski założył św. Dominik Guzman – hiszpański duchowny, który na początku XIII wieku w południowej Francji skupił wokół siebie grupę wędrownych kaznodziejów. Pierwszy klasztor dominikański powstał w 1215 roku w Tuluzie, zaś 22 grudnia 1216 roku papież Honoriusz III wydał bullę zatwierdzającą nowy zakon w oparciu o regułę św. Augustyna.

Dominikanie położyli ogromne zasługi dla odnowy życia chrześcijańskiego w średniowieczu oraz podejmowali działalność misyjną na wschodnich krańcach Europy, w obu Amerykach – gdzie zasłynęli z obrony prześladowanych Indian, a także w Azji.

Zakonnicy w białych habitach i czarnych płaszczach wyróżniali się zawsze wysokim poziomem intelektualnym, wydając wielu znamienitych teologów – wśród nich żyjącego w XIII wieku św. Tomasza z Akwinu, którego zaliczono w poczet doktorów Kościoła.

Do Polski dominikanów sprowadził św. Jacek Odrowąż, który w 1223 roku założył pierwszy klasztor nowego zakonu w Krakowie. W kolejnych latach klasztory dominikańskie powstały także we Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu.

Zakon Kaznodziejski liczy na całym świecie około 6500 braci, którzy pracują w ponad 100 krajach na wszystkich kontynentach. Obecnym generałem zakonu jest francuski dominikanin, o. Bruno Cadoré – 86. następca św. Dominika.

Polską Prowincję Dominikanów tworzy prawie pół tysiąca braci, którzy żyją w kilkunastu klasztorach i domach zakonnych. Polscy dominikanie pracują także m.in. na Białorusi, Ukrainie, a także w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, w Afryce oraz na Dalekim Wschodzie Azji i w Australii. Przełożonym Polskiej Prowincji jest o. Krzysztof Popławski.

Oprócz działalności duszpasterskiej – zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej i studentów – polscy dominikanie prowadzą w Poznaniu książkowe Wydawnictwo „W drodze” oraz wydają renomowany miesięcznik pod tym samym tytułem.

Poza męską gałęzią Zakonu, rodzinę dominikańską tworzą także Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego oraz Trzeci Zakon Dominikański, nazywany tercjarzami. Należą do niego osoby świeckie, które w codziennych warunkach starają się żyć duchowością dominikańską.

« 1 »

Zobacz także

  • Savonarola
    23.12.2011 01:10
    Historia tego zakonu zbrukana jest krwia bliznich spalonych na stosach calej Europy.Jako sedziowie tak zwanej swietej (tylko z nazwy)inkwizycji przeprowadzali procesy dot. herezji. Kosciol rzymski stal sie oprawca i winien jest smierci wielu tysiecy ludzi...Czy tego uczyl nas Jezus?Czy Kosciol zapomnial o przykazaniu milosci blizniego?... Szczegolnie "zasluzonym" dominikaninem byl Tomas Torquemada-hiszpanski inkwizytor,ktory przy pomocy tortur wymuszal zeznania-dotyczylo to glownie Zydow,ktorzy przyjeli katolicyzm.Dobra materialne spalonych na stosach Zydow przejmowal Kosciol. Innym "zasluzonym" dominikaninem byl Johann Tetzel-handlowal odpustami gwarantujacymi,za oplata skrocenie meki czysccowej(sic!)Ten proceder,negujacy doskonalosc ofiary Jezusa, skrytykowal dr teologii katolickiej Marcin Luter... Zaslugi dla Kosciola rzymskiego byly niemale,ale droga jaka stosowali dominikanie nie zawsze miala cos wspolnego z nauka Jezusa Chrystusa.Zakon ten ,podobnie jak jezuici jest zakonem o szalenie kontroweryjnej przeszlosci.[Domyslam sie,ze moja wypowiedz nie moze byc opublikowana,bo zawiera duzy ladunek trudnej historycznie prawdy]
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL