Nowy numer 25/2021 Archiwum

Sowieckie wzorce

Na żadnej z sześciu świątecznych kartek, przygotowanych dla posłów parlamentu europejskiego, nie ma chrześcijańskich motywów

Po raz kolejny parlament europejski w Brukseli wykazał się głęboką niechęcią do tradycji chrześcijańskiej. Deputowanym przedstawiono sześć oficjalnych kartek świątecznych, ale żadna z nich nie zawiera jakichkolwiek odwołań do Świąt Bożego Narodzenia, choć jest to  jedyna okoliczność dla której zostały wydane. Kartki wywołały protesty różnych eurodeputowanych, którzy uznali, że pominięcie chrześcijańskich motywów jest oczywistym przejawem dyskryminacji. Jak powiedział  europoseł Ewald Stadler z Austrii, proponowane im kartki przypominają sowieckie kartki świąteczne, kiedy zabronione były jakiekolwiek odniesienia do tradycji chrześcijańskiej. Część posłów domaga się, aby w przyszłym roku, wśród sześciu kartek trzy odnosiły się do tradycji katolickiej, protestanckiej oraz prawosławnej. Przy okazji przypomniano skandal z ubiegłego roku, kiedy w unijnym kalendarzy, wydanym w Brukseli i rozdanym wśród 3 mln. uczniów w całej Unii, zaznaczone były dni świąteczne wszystkich wielkich światowych religii, poza świętami chrześcijańskimi. Sprawa wywołała głośne protesty i kalendarz wydrukowany na 2012 r. ma zaznaczone także święta katolickie.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się