Nowy numer 46/2019 Archiwum

Rosja w szeregach WTO

Światowa Organizacja Handlu (WTO) przyjęła formalnie w piątek Rosję na swego członka. Na członkostwo w tym światowym klubie handlowym Moskwa czekała 18 lat. Była największa gospodarką pozostającą poza WTO.

Rosja była największą gospodarką poza liczącą dotąd 153 członków WTO i, jak pisze Reuters, zabrało jej więcej czasu niż jakiemukolwiek innemu państwu zakończenie negocjacji akcesyjnych; trwały one 18 lat.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział o przyjęciu jego kraju do WTO, że "ten rezultat długich i skomplikowanych rozmów jest dobry zarówno dla Rosji, jak i jej przyszłych partnerów".

"Dla nas zakończenie negocjacji to nie koniec, lecz początek" - oświadczyła rosyjska minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiullina.

W swym przemówieniu dyrektor generalny WTO Pascal Lamy podkreślił, że to "historyczna chwila dla Federacji Rosyjskiej" po "18-letnim maratonie".

"Przyjęcie Rosji do WTO umocni zintegrowanie Federacji Rosyjskiej z gospodarką światową i przyniesie większą pewność partnerom biznesowym i handlowym" - powiedział Lamy, dodając, że z Rosją w klubie na WTO przypadnie 97 proc. handlu światowego.

"UE ma wielkie oczekiwania wobec Rosji jako odpowiedzialnego partnera potrafiącego przestrzegać zasad" - oświadczył unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Rosja jest dla UE trzecim co do wielkości partnerem handlowym (po USA i Chinach). Dla Rosji UE jest największym partnerem (w 2010 r. 244 mld euro, czyli 45,8 proc. udziału w rosyjskim handlu zagranicznym). Wymiana handlowa UE-Rosja rośnie w szybkim tempie; ponadto UE pozostaje największym źródłem inwestycji zagranicznych w Rosji.

Oficjalnie Rosja zostanie członkiem WTO w przyszłym roku, w 30 dni po tym, gdy Duma ratyfikuje członkostwo, na co, jak pisze Reuters, ma 6 miesięcy.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL