Nowy numer 33/2018 Archiwum

Afryka nie daje się zastraszyć

Senat Nigerii zaakceptował projekt ustawy zakazującej wszelkiej legalizacji związków homoseksualnych. Pod koniec października br. podczas australijskiego szczytu przywódców państw Wspólnoty Brytyjskiej w Perth premier brytyjskiego rządu, David Cameron groził, że kraje afrykańskie, które nie zalegalizują homoseksualizmu, nie otrzymają pomocy finansowej.

Obecnie projekt ustawy trafi do izby niższej nigeryjskiej parlamentu. Gdy tam zostanie przyjęty, podpisze go prezydent Nigerii,Goodluck Jonathan. Dokument mówi, że w świetle prawa tylko małżeństwa między kobietą i mężczyzna są ważne.

Za próbę zawarcia związki miedzy przedstawicielami tej samej płci grozi do 14 lat więzienia i 10 lat dla świadków oraz tych, którzy pomagają w zorganizowaniu takiej ceremonii. Projekt zakazuje także działalności organizacjom gejowskim i publicznego okazywania uczuć przez pary homoseksualne.

Apel premiera Camerona, domagający się legalizacji homoseksualizmu w państwach afrykańskich, spotkał się z ostrą krytyką ze strony większości, przywódców tych państw. Relacje homoseksualne są zakazane w 40 z 53 krajów afrykańskich.

Przewodniczący nigeryjskiego senatu, sen. David Mark podkreśla, że jego państwo nie boi się sankcji spowodowanych uchwalaniem ustawy. „Jesteśmy suwerennym narodem i mamy prawo decydować za nas samych, gdyż żaden kraj nie może mieszać się w to jak rządzimy państwem. Małżeństwo jednopłciowe jest czymś wbrew naszej kulturze i tradycji i stoi w sprzeczności naszymi przekonaniami” – dodał.

Wśród krajów Afryki, które publicznie potępiły wypowiedź brytyjskiego premiera, warunkującego udzielenie pomocy finansowej od legalizacji homozwiązków i przestrzegania „praw” gejów i lesbijek, były m.in. Uganda, Tanzania, Ghana i Malawi.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • mkg
  02.12.2011 10:49
  NIGERIA..... TAK TRZYMAĆ!!
  doceń 4
 • ms
  05.01.2012 20:07
  znowu okazuje się że jesteśmy lata świetlne za czarnym lądem... nawet w kwestii moralności...
 • michzol
  05.01.2012 22:48
  A jakoś całkiem niedawno czytałem gdzieś cytat z przemówienia premiera Camerona na temat wartości chrześcijańskich, którym Europa powinna być wierna. Tak się w kontekście tej informacji zastanawiam o jakie konkretnie wartości chodziło wówczas panu premierowi i ile stron Biblii trzebaby wyrwać aby nie przeczyła ona tym rzekomo chrześcijańskim "wartościom"... I jeszcze jest jedna ciekawa kwestia: czy solidarnośc w ramach UE też jest ograniczona do tych państw, które zalegalizowały jednopłciowe związki? Jeśli tak, to czy Polskę też tak będą szantażować?
  doceń 0
 • Daniel
  06.01.2012 12:10
  Tak trzymać!!. Przywróćmy normalność.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama