Nowy numer 25/2018 Archiwum

Przed Synodem o nowej ewangelizacji

W Watykanie odbyła się gorąca debata na temat nowej ewangelizacji. Informuje o tym komunikat prasowy po spotkaniu rady Synodu Biskupów.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele Kościołów lokalnych z różnych kontynentów, jak kardynałowie George i Wuerl z USA, Zen Ze-Kiun z Hongkongu czy Scherer z São Paulo, a także szefowie niektórych watykańskich dykasterii, m.in. abp Rino Fisichella z Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Ten ostatni już na wiosnę publicznie krytykował Lineamenta, a zatem dokument przygotowujący Kościół na najbliższy Synod, który odbędzie się w październiku przyszłego roku, a będzie poświęcony nowej ewangelizacji. Zdaniem abp. Fisichelli zagadnienie to ujęto w watykańskim dokumencie zbyt szeroko, utożsamiając z nową ewangelizacją niemal całą działalność Kościoła.

Dyskusja o precyzyjnym znaczeniu tematu przyszłego zgromadzenia ożyła na nowo na posiedzeniu synodalnego sekretariatu, tym bardziej, że jego członkowie rozważali już kwestionariusze nadesłane do Watykanu z Kościołów lokalnych oraz opracowane na ich podstawie Instrumentum laboris, a zatem dokument roboczy Synodu.

Ostatecznie zgodzono się, że nowa ewangelizacja jest skierowana do osób, które straciły zainteresowanie praktykowaniem wiary chrześcijańskiej. Problem ten dotyczy jednak całego Kościoła, choć w różnym stopniu – czytamy w komunikacie. Nowa ewangelizacja to również odpowiedź na globalne zmiany zachodzące w całej ludzkości, a nacechowane klimatem sekularyzacji i agnostycyzmu.

Z drugiej strony uczestnicy spotkania przyznali, że cały Kościół potrzebuje nowego zaangażowania misyjnego, którym objęci zostaną nie tylko ochrzczeni, którzy porzucili wiarę, niewierzący i agnostycy, ale także wyznawcy innych religii. Zgromadzeni w Watykanie hierarchowie podkreślili również, że Kościół potrzebuje dziś nawrócenia, aby ponownie mógł występować wobec ludzi jako nauczyciel i świadek.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama