Nowy numer 25/2018 Archiwum

Francja: Piraci pójdą do więzienia

Sąd w Paryżu skazał w środę pięciu somalijskich piratów na kary od 4 do 8 lat więzienia za porwanie francuskiego jachtu w 2008 r. w Zatoce Adeńskiej i pojmanie dwojga zakładników, których odbiły potem francuskie służby specjalne. Jednego pirata uniewinniono.

Proces piratów z Somalii to pierwszy tego typu proces we Francji.

Szóstka oskarżonych odpowiadała za to, że we wrześniu 2008 r. uprowadziła jacht Le Carre d'As, biorąc za zakładników małżeństwo sześćdziesięcioletnich Francuzów, Jean-Yvesa i Bernadette Delanne. Napastnicy przetrzymywali ich następnie przez dwa tygodnie, żądając okupu w wysokości 2 milionów dolarów.

Dopiero operacja francuskich komandosów, podczas której zginął jeden z piratów, pozwoliła uwolnić zakładników. Sprawcy zostali aresztowani i przewiezieni do aresztów we Francji.

Obrona oskarżonych utrzymuje, że zostali oni zmuszeni do trudnienia się pirackim procederem i że są pionkami w ręku swoich potężnych mocodawców.

Piractwo jest plagą okolic wybrzeży Somalii, kraju, w którym od ponad 20 lat trwa wojna domowa. Procesy somalijskich piratów odbywały się do tej pory w wielu krajach Europy, Afryki Wschodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

cyk/ mc/

10306904 10206941 10306986 10306914 arch.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama