Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zimny pot

Poważne tytuły prasowe drukują czasem teksty, które bolą.

Kilka z nich przytacza ks. Jerzy Szymik w swoim cyklu „Poezja i teologia” (str. 54–55). Gdy się je czyta, człowieka oblewa zimny pot. „Tylko komunizm może nas wyzwolić” – przekonuje „Gazeta Wyborcza”. W tym samym czasopiśmie o najpiękniejszym hymnie ku czci Niepokalanej padają słowa: „Przychodzi kobieta do kobiety i wychwala mężczyznę. Taka sytuacja jest ukrytą treścią pieśni »Magnificat«. (…) Reżyserka Marta Górnicka i 20 uczestniczek widowiska swoim scenicznym wybuchem usiłuje skręcić kark tej zdradliwej pieśni dziękczynnej”. Z kolei jedna z rozmówczyń „Tygodnika Powszechnego” na słowa z Księgi Jeremiasza: „Zanim uformowałem cię w łonie, znałem cię”, reaguje, deklarując coś przeciwnego: „Nie, nie znam cię. Sama się uformowałam”.
Od pytania, dlaczego ktoś tak bardzo rani wyznawców Chrystusa, ważniejsze jest pytanie o właściwą reakcję. Odpowiedź pojawiła się w homilii nowego metropolity katowickiego, wygłoszonej w czasie ingresu do katedry. Abp Skworc powiedział m.in.: „Jako poddani Króla o cichym i pokornym sercu, do wszystkich powinniśmy odnosić się z chrześcijańską miłością miłosierną. Święty Augustyn uczył: »Tym, którzy wam mówią: wy nie jesteście naszymi braćmi, powiedzcie: wy jesteście naszymi braćmi«”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Porfiry
    08.12.2011 13:17
    Brawo. Teraz jeszcze tylko zastosować tak pochwalaną zasadę do siebie i kierowanego przez siebie medium.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji