Nowy numer 41/2019 Archiwum

Sensacyjna historia złota

Spora część naszych rezerw złota znajduje się w Londynie. Historia polskiego złota jest gotowym scenariuszem na film sensacyjny.

W sumie mamy około 103 ton złota w sztabkach o wartości, dzisiaj, ponad 20 miliardów złotych. Ta wartość cały czas rośnie.

Wszystko kwestia wygody

Historia pieniądza rozpoczęła się od wymiany handlowej w towarze. Z wygody (bo trwalsze i zajmujące mniej miejsca) do rozliczeń wprowadzono kruszce różnych metali (złoto, srebro, ale także miedź, brąz czy żelazo). Różnej wielkości kawałki metalu są niewygodne, dlatego postanowiono bić monety. Nie wiadomo, dlaczego ten wynalazek przypisuje się Fenicjanom, bo najstarsze monety (VII w. przed Chr.) znaleziono w Lidii, na terenach dzisiejszej Turcji. Gdy uznano, że noszenie monet jest mało wygodne (i średnio bezpieczne), zaczęto je zostawiać u złotników. Ci w zamian za depozyt wystawiali kwity depozytowe. I tak złotnicy stali się bankierami. Każdy bankier wydawał swoje kwity, a to powodowało zamieszanie. I znowu dla wygody państwo ustaliło jeden bank emisyjny, czyli taki, który miał prawo wydawać banknoty. Do pewnego czasu bank emisyjny mógł wypuszczać tylko tyle pieniędzy, na ile miał pokrycie w złocie. Innymi słowy, gdyby zebrać z danego rynku wszystkie pieniądze, ich zsumowana wartość powinna mieć wartość taką jak rezerwy w banku emisyjnym (banku centralnym). Dosyć szybko okazało się, że banki emisyjne drukują więcej pieniędzy, niż wynikałoby z rezerw złota w ich skarbcach. Możliwe stało się zaciąganie długów. Bankierom to odpowiadało, bo stanowiło dodatkowy zarobek. Można było iść do banku i dostać banknoty, mimo że nie zostawiało się banku żadnego depozytu. Tylko nieliczne kraje pilnowały, by ilość pieniądza na rynku odpowiadała ilości złota w skarbcu banku centralnego. Krajem, który dbał o to najdłużej, były Stany Zjednoczone. Z tzw. systemu waluty złotowej zrezygnowały dopiero w połowie lat 70. XX w. Kraje europejskie zrobiły to szybciej, bo w okresie międzywojennym.

Rumunia–Turcja–Syria–Francja

Dzisiaj rezerwy (nie tylko w złocie, ale także w zagranicznych obligacjach) służą do obrony stabilności waluty i do budowania zaufania do kraju i jego gospodarki. Tak było też w okresie międzywojennym w Polsce. Stabilizacja waluty państwa, które dopiero co znalazło się na mapie świata, była rzeczą kluczową. Złoto, jako gwarant silnej waluty, gromadził Bank Polski. W latach 1924–1939 roku udało się w ten sposób zgromadzić prawie 40 ton złota w sztabkach i dużą ilość złotych monet.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji