Nowy numer 41/2019 Archiwum

Babskie (fajne) gadanie

Babskie gadanie potrzebne jest. A służy głównie do omawiania problemów tego świata.

Jak do tej pory, nie wymyślono bezpłatnych, obligatoryjnych sanatoriów dla matek. A szkoda, bo każda z nas wie, że są takie chwile... I że wtedy to nawet powinno się nam dopłacić za konieczność (!) odpoczynku. Może bardziej psychicznego niż fizycznego. Ale nie przypuszczam, żeby w tym temacie mogło się coś zmienić na matczyną korzyść. Na szczęście przez tysiąclecia babska ewolucja wypracowała mechanizmy obronne, niewymagające ani większych nakładów finansowych, ani czasowych. Ot, dwie lub trzy godziny, raz na czas. Czyli w moim przypadku, z powodu chronicznego braku tegoż czasu, nawet raz na kilka miesięcy. Ten mechanizm obronny nazywa się babskie spotkanie. I jest lekiem na całe zło. A przynajmniej na ćwierć zła, czyli stres, bieganinę, zniechęcenie. Które to od czasu do czasu nagromadzone potrafią mocno (wszystkim!) dokuczyć. Babskie gadanie, w niefachowej literaturze przedmiotu (głównie w rozmowach męsko-męskich), nie jest wszakże zbyt mocno doceniane. Niektórzy nawet odnoszą się do tematu z pobłażaniem. Inni z kompletnym niezrozumieniem, obraźliwie nazywają je gadaniem o... niczym ciekawym. Nic bardziej mylnego. Babskie gadanie potrzebne jest. A służy głównie do omawiania problemów tego świata. Na ostatnim, a było nas sześć, prawie udało nam się opracować plan ratowania pięcioletniej Sary z rąk państwowego domu dziecka po tym, jak została do niego wtrącona za domniemaną winę jej dziadka. Na szczęście okazało się, że dziecko wróciło do rodziców bez naszej interwencji. Zaplanowałyśmy też plan na tegoroczny Adwent. Ze sposobami na wstawanie na Roraty (ten plan w moim przypadku wymaga jeszcze dopracowania...), z przepisem na przepyszne pierniczki (ciasto musi leżakować co najmniej 4 tygodnie). I z pomysłami, co kupić dzieciakom w imieniu św. Mikołaja, tak żeby nie zbankrutować, ale żeby dzieciom było miło, a nie komercyjnie. A ponieważ spotkanie było ekumeniczne, to koleżanka protestantka, bez zbędnych i niezrozumiałych teorii, przypomniała nam rolę Matki Bożej w życiu każdej kobiety: „A gdy rodziłam, mówiłam: Zdrowaś Maryjo. No przecież w takim czasie nie da się modlić do faceta!”.
Na końcu zjadłyśmy przepyszną pizzę, tym razem bez wygadywania, której babce i jaką dietę pizza popsuła. A następnie wróciłyśmy do domów. Zrelaksowane, uśmiechnięte do siebie i mężów. Pogodniejsze w stosunku do dzieci. Planując kolejne spotkanie za... jakiś czas. Więc wszystkim paniom, drogie panie, polecam. A panom, drodzy panowie, nawet bardziej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

  • Eterno Vagabundo
    01.12.2011 11:21

    Kto w obłokach buja,
    O ziemię nie wadzi,
    Tego trajkot babski
    Wnet na nią sprowadzi.

    Gdy jesteś żonaty
    I masz swą rodzinę,
    To lotnikom zostaw
    Podniebną dziedzinę.

    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji