Nowy numer 29/2021 Archiwum

SLD chce "uwolnić Kościół od polityki"

Klub SLD chce zorganizować 22 listopada w Sejmie konferencję na temat stosunków państwo-Kościół. Miałaby ona dotyczyć m.in. bilansu pracy Komisji Majątkowej, likwidacji Funduszu Kościelnego i nauczania religii w szkołach.

"Chcemy uwolnić Kościół od polityki i polityków. Nie chcemy, aby to było w formie happeningu, chcemy porozmawiać poważnie" - zapewniał na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński.

Jak podkreślił, konferencja miałaby się odbyć się w Sali Kolumnowej Sejmu. Sojuszu chce wystąpić do marszałek Ewy Kopacz o objęcie patronatem konferencji. Zaproszenia do dyskusji mają być skierowane m.in. do księży, publicystów katolickich i wszystkich parlamentarzystów. Pytani o osoby, do których będą wysłane zaproszenia, politycy Sojuszu wymienili m.in. dyrektora telewizji religia.tv ks. Kazimierza Sowę.

Joński zapowiedział, że pytania na konferencję będą zbierane także poprzez portal społecznościowy.

"Po dwudziestu latach demokracji czas na nowo określić model stosunków państwo-Kościół. Młode pokolenie, mające coraz większy wpływ na rzeczywistość Polski, powinno na nowo określić te stosunki" - podkreślił Tomasz Kalita (SLD).

Jak mówił, Sojusz chce "poważnej debaty o systemowych rozwiązaniach, o tym, czy Kościół powinien być finansowany przez państwo, ile ma być Kościoła w polityce edukacyjnej państwa, o symbolach religijnych".

Wśród tematów konferencji Kalita wymienił m.in. bilans pracy Komisji Majątkowej, likwidację Funduszu Kościelnego, nauczanie religii w szkołach i obecność symboli religijnych w sferze publicznej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama