Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jedyne takie "Przejście"

Joachim Mencel, Beata Mencel, Transitus, Inspirafon 2010

Wieczór na krakowskim rynku. Publika stoi oczarowana dźwiękami płynącymi ze sceny. Osiem wieków temu odziany w łachmany Franciszek padł na kolana przed potężnym Innocentym III, który… odesłał go do świń. Teraz – 3 października 2009 – tłum krakowian oraz pokaźna grupa braci w czarnych i brązowych habitach świętuje zatwierdzenie franciszkańskiej Reguły.

Bracia i siostry, zebraliśmy się w tę świętą noc, by świętować ostatnią drogę naszego brata Franciszka, jego nabożne przejście z naszych ramion w objęcia czekającego nań Ojca – odbija się od ścian Sukiennic. – Chciał odejść tak, jak przyszedł, nie mając nic poza miłością. Jazzowym pasażom fortepianu towarzyszy pastelowa gra świateł.

Na scenie robi się tłoczno. Jorgos Skolias w roli św. Franciszka, Natalia Niemen (Pani Miłość), Kasia Grygiel (Pani Ubóstwo), Basia Włodarska (Siostra Cierpliwość), Mate.O (Brat Pokój), New Life’m i inni. W sumie prawie stu wykonawców śpiewa (i to jak!) oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka Transitus.

Muzykę skomponował znakomity pianista i producent – Joachim Mencel (twórca m.in. kantaty do słów Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła”), a teksty napisała jego żona – Beata Mencel (autorka wielu przebojów New Life’m, Mate.O czy Lidki Pospieszalskiej). – Tamtego wieczoru na krakowskim rynku jak przed ośmiu wiekami w Asyżu wraz z przyjaciółmi śpiewaliśmy spektakl.

O tym, że Jeden jest tylko cichy i cierpliwy... O tym, że można i potrzeba mało albo tylko jednego, by ocalić siebie na kolejne osiemset lat i na zawsze – opowiadał Jarosław Zachariasz OFMConv. Oratorium inspirowane autentycznymi tekstami Biedaczyny z Asyżu ukazało się właśnie na starannie wydanej płycie. Posłuchaj!

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza