Nowy numer 17/2024 Archiwum

Codzienny Mount Everest

Młody mężczyzna bez niemal trzech czwartych ciała skradł show podczas ceremonii otwarcia mundialu. Choć jego matce doradzano aborcję, on całą swoją postawą przekonuje dziś, że także w niepełnosprawności można prowadzić satysfakcjonujące życie.

Bohaterem otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej nieoczekiwanie został człowiek, którego na pierwszy rzut oka mało kto podejrzewałby o związki ze sportem. Ghanim Al-Muftah, niepełnosprawny Katarczyk cierpiący na rzadką chorobę genetyczną – zespół regresji kaudalnej – skradł show podczas tej ceremonii. To właśnie on wystąpił w niezwykłym dialogu z amerykańskim aktorem Morganem Freemanem na płycie stadionu Al Bayt. „Wychowano nas w przekonaniu, że jesteśmy rozproszeni po tej ziemi jako narody i plemiona, abyśmy mogli uczyć się od siebie nawzajem i znajdować piękno w naszych różnicach” – tym wersetem z Koranu Katarczyk rozpoczął swoją wypowiedź podczas uroczystości. „To, co nas tutaj łączy w tej chwili, jest o wiele większe niż to, co nas dzieli” – odpowiedział mu aktor, sam cierpiący na nieuleczalną fibromialgię, przewlekłą chorobę reumatyczną tkanek miękkich.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego