Nowy numer 13/2024 Archiwum

Koledzy z Wybrzeża

Zatrzymanie trzech wysokich funkcjonariuszy państwa w związku ze śledztwem w sprawie tzw. przecieku o akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa wstrząsnęło polską sceną polityczną. Przypominamy sylwetki głównych postaci tych wydarzeń, które niewątpliwie jeszcze długo będą miały wpływ na bieg wydarzeń w naszym kraju.

Konrad Kornatowski, prawnik, prokurator i b. szef Komendy Głównej Policji. Urodził się w 1957 r. w Gdańsku, gdzie ukończył studia prawnicze. Od połowy lat 80. pracował jako prokurator w Trójmieście. W 1984 r. umorzył śledztwo w sprawie zabójstwa na posterunku w Gdyni działacza opozycji Tadeusza Wądołowskiego. Późniejsze ekspertyzy wykazały, że Kornatowski dopuścił się wielu uchybień, prowadząc tę sprawę. Sprawę bada obecnie pion śledczy IPN. Kornatowski przez wiele lat był blisko związany z Januszem Kaczmarkiem. Kiedy Kaczmarek był szefem Prokuratury Rejonowej w Gdyni, Kornatowski był jego zastępcą. Gdy Kaczmarek rozpoczął pracę w Warszawie, poszedł za nim i Kornatowski. Od listopada 2005 był zastępcą szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, a później szefem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej.

Kornatowski uważany był za zdolnego organizatora i śledczego z dużym doświadczeniem. Doprowadził do skazania wielu groźnych przestępców i nadzorował śledztwa przeciwko mafii. Stał także na czele grupy prokuratorów, która analizowała śledztwo prowadzone przez wrocławską prokuraturę w sprawie firmy Bestcom. W wyniku stwierdzonych uchybień, w trybie pilnym zdymisjonowano nadzorującego postępowanie wiceszefa wrocławskiej prokuratury apelacyjnej Władysława Kawalca. 12 lipca br., na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka, Kornatowski został powołany na stanowisko szefa Komendy Głównej Policji. 8 sierpnia podał się do dymisji po odwołaniu Janusza Kaczmarka. 30 sierpnia br. został zatrzymany i przedstawiono mu zarzut utrudniania śledztwa oraz nakłaniania do składania fałszywych zeznań.

Janusz Kaczmarek, prawik, b. prokurator krajowy, b. minister spraw wewnętrznych i administracji. Urodził się w 1961 r. w Gdyni. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Pomimo że publicznie twierdził, jakoby nigdy nie należał do PZPR, bo zawsze deklarował się jako katolik, stwierdzono, że od lutego 1986 r. był członkiem tej partii i jej młodzieżowej przybudówki – ZSMP. Przeszedł także szkolenie w Centrum Szkolenia Oficerów Politycznych w Łodzi. W latach 1988–1993 pracował w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku, a w latach 1993–2000 był szefem Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Dalszą swą karierę związał z Lechem Kaczyńskim, który w 2001 r. wystąpił o powołanie Kaczmarka na swego zastępcę jako Prokuratura Generalnego.

W 2002 r. został przesunięty na stanowisko Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku, natomiast 31 października 2005 r. został Prokuratorem Krajowym. 8 lutego br. prezydent Lech Kaczyński powołał Kaczmarka na urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, z którego 8 sierpnia br. został odwołany. Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że Kaczmarek znalazł się „w kręgu podejrzeń” w sprawie przecieku dotyczącego akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Od momentu odwołania Janusz Kaczmarek w wypowiedziach publicznych wielokrotnie podkreślał problem politycznego zaangażowania prokuratury i służb specjalnych pod rządami PiS. Nad ranem 30 sierpnia br. został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW w Warszawie pod zarzutem utrudniania śledztwa i składania fałszywych zeznań.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy