Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zakochani na nowo

Czy warto poświęcić jeden weekend, by wzmocnić swe więzi małżeńskie albo nawet uratować je przed rozpadem?

Spotkania Małżeńskie to dość specyficzna forma rekolekcji. Zajmują tylko jeden weekend: od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia. Żadnych tradycyjnych katechez czy konferencji. Prowadzący (którymi są księża i doświadczone pary małżeńskie) są jedynie asystentami, wprowadzającymi uczestniczące w rekolekcjach pary do pracy własnej, polegającej na nauce i doświadczeniu dialogu. Żadne sprawy, łączące lub dzielące małżonków uczestniczących w tych rekolekcjach, nie wychodzą na zewnątrz, nie są ujawniane w rekolekcyjnej grupie.

Konflikty i kryzysy w małżeństwie są, niestety, zjawiskiem zupełnie normalnym – uważają organizatorzy Spotkań Małżeńskich. – Małżeństwo wyjeżdżające z rekolekcyjnego weekendu jest na ogół zdolne do rozwiązywania konfliktów – dodają, podkreślając, że program tych rekolekcji oparty jest nie tylko na teologii, ale także na nowoczesnej psychologii komunikacji.

Dla niesakramentalnych też
Spotkania Małżeńskie odbywają się w domach rekolekcyjnych na terenie dwudziestu czterech, czyli większości, polskich diecezji. Przyjmowane są pary w różnym wieku, o różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków. Zasadą jest natomiast, że pary przyjeżdżają na nie bez dzieci i że obowiązkowy jest udział w pełnym programie. Niektóre ośrodki proponują osobne rekolekcje dla małżeństw oczekujących na adopcję dziecka, dla narzeczonych oraz dla małżeństw cywilnych, żyjących w powtórnych związkach po wcześniejszym rozwodzie.

– Warto pamiętać, że każda z osób, które przeżyły dramat rozwodu, jest osobą głęboko poranioną wewnętrznie. Potrzebne jest bardzo indywidualne dostrzeganie jej sytuacji. Kościół, do którego, w swoim odczuciu, bez własnej winy stracili zaufanie, powinien im pomóc to zaufanie odzyskać. Warto dołożyć starań, bo często najcenniejsi są ci z odzysku – napisał jeden z inicjatorów Spotkań Małżeńskich, Jerzy Grzybowski. Szczegółowe informacje i zapisy prowadzone są przez internetową stronę: www.spotkaniamalzenskie.pl

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy