Nowy Numer 16/2024 Archiwum

19. Światowy Dzień Chorego

Kościół na świecie. Już po raz 19. Kościół katolicki obchodzi 11 lutego Światowy Dzień Chorego.

Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, będzie przewodniczyć tegorocznym uroczystościom w Tarnowie. Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II, a przypada on we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Benedykt XVI skierował do chorych orędzie. Przypomniał w nim, że „jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to zwłaszcza słaby, cierpiący i potrzebujący opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony” – podkreślił Benedykt XVI.

Ojciec Święty zapowiedział uroczyste obchody Światowego Dnia Chorego w 2013 roku w sanktuarium maryjnym w Altötting w Niemczech. Motywem przewodnim papieskiej refleksji jest cierpiące Oblicze Jezusa. Papież zachęca, by na każde cierpienie patrzeć z perspektywy ran Jezusa. „To właśnie poprzez rany Chrystusa możemy patrzeć oczyma nadziei na wszystko zło, które dotyka ludzkość. Zmartwychwstając, Chrystus Pan nie usunął ze świata cierpienia i zła, ale uzdrowił je u samych korzeni. Przemocy zła przeciwstawił wszechmoc miłości”.

Papież przypomniał słowa św. Bernarda: „Bóg nie może cierpieć, ale może współcierpieć”. I dodał: „Bóg, uosobiona Prawda i Miłość, zapragnął cierpieć dla nas i z nami; stał się człowiekiem, by móc współcierpieć z człowiekiem w sposób rzeczywisty w ciele i krwi. Stąd w każde cierpienie ludzkie wszedł Ktoś, kto je z nami dzieli i znosi; stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne pocieszenie przez współcierpiącą miłość Boga, i tak wschodzi dla nas gwiazda nadziei”. Benedykt XVI zwrócił się także do wszystkich, którzy służą chorym: „w twarzach osób chorych umiejcie zawsze dostrzegać Oblicze oblicz, czyli Chrystusa”

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy